10 využítí medu, ktoré by ste mali poznať

Med je všeobecne veľmi užitočný vďaka jeho silným antioxidačným, protizápalovým, antiseptickým a antibakteriálnym vlastnostiam. Má pozitívny vplyv na naše zdravie a nie je tomu inak ani v oblasti kozmetiky. To je len malý úvod, prečo by ste mali med poznať aj z ďalších stránok.

10 využítí medu, ktoré by ste mali poznať
10 využítí medu, ktoré by ste mali poznať

Med je úžasným prirodzeným riešením pre každodennú starostlivosť o pleť a vlasy, pre liečbu lupín či akné. Pomáha dokonca pri liečbe psoriázy, čo je autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje kožné bunky, spôsobuje svrbenie, sčervenanie, lézie a pľuzgiere. Med nie je liek, ale môže zmierniť a utíšiť zápal a suchosť, olupovanie kože alebo bojovať s infekciami.

Je nesmierne účinný aj v boji proti akné, pričom živiny z medu budú udržiavať pokožku hydratovanú a sviežu. Zabraňuje tak aj rýchlemu starnutiu. Antioxidant z medu môže totiž chrániť pokožku pred voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú poškodenie buniek, čo urýchľuje proces starnutia. To má za následok vznik vrások a ochabnutej kože.

Med môže dokonca zabrániť aj vypadávaniu vlasov a stimulovať ich rast, pretože obsahuje už spomínané antioxidanty a má tiež fungicídne a baktericídne vlastnosti. Navyše dobre hojí drobné rany a rezy, pretože zabraňuje mikroorganizmom v ich množení a znižuje tak riziko infekcie. Jazvy na viditeľných častiach tela je pre každého z nás niečo, čoho sa chceme pokiaľ možno šetrne zbaviť.

Med môže byť veľmi užitočný pri minimalizácii vzhľadu a zosvetlení jaziev, pretože zlepšuje regeneráciu a hojenie tkanív, čím oživuje kožné bunky. Je tiež vynikajúci pri liečbe suchých a popraskaných pier. Hydratuje ich, bráni vzniku bolestivých prasklín a znižuje riziko infekcie.

Vidíte, med sa nehodí len do čaju či pri pečení koláčov, aj keď nám možno hneď ako prvé prídu na myseľ práve slávne medovníky. Má mnohostranné využitie aj v kozmetike, či pomáha pri liečbe niektorých problémov. Špeciálnu kozmetiku z medu dokonca nájdete bežne na našom trhu. Dôležité však je obstarať si med od poctivého včelára a neveriť etiketám v obchodoch, ktoré nás často zavádzajú.