5 dôvodov prečo je sex nevyhnutne dôležitý pre vaše zdravie

Existuje mnoho tvrdení, že aj ľudia bez sexu dokážu byť dokonale šťastní a spokojní so svojím životom. A hoci nahradiť sex pomocou čokolády, dobrého vína alebo domáceho zvieratka môže byť skvelým dočasným riešením, úprimne, nedá sa odškriepiť, že sex blahodarne pôsobí nielen na vaše telo, ale najmä na pozitívny stav mysle.

5 dôvodov prečo je sex nevyhnutne dôležitý pre vaše zdravie
5 dôvodov prečo je sex nevyhnutne dôležitý pre vaše zdravie (Foto: unsplash.com)

Ak máte partnera a pravidelný sex minimálne 1-2 krát do týždňa, nielenže sa budete fyzicky cítiť lepšie, ale aj vaša nálada bude oveľa lepšia. Ak ste však natoľko zaneprázdnený človek, že na žiadnu romantiku pri sviečkach ani dlhé randenie vám nezostáva čas, váš problém s partnerom hravo vyrieši dobrá a diskrétna erotická zoznamka. Dôležité je zostať sexuálne aktívni pravidelne, aby sa vaše libido mohlo neustále vyvíjať a vaše zdravie zlepšovať.

Prinášame zoznam zdravotných benefitov, ktoré so sebou pravidelný sex prináša:

1. Pomáha vášmu imunitnému systému správne fungovať

Podľa lekárskych štúdií sexuálne aktívni jedinci sú menej náchylní na choroby ako tí, ktorí abstinujú. Je to spôsobené zvýšenou hladinou protilátok, ktoré sa v tele tvoria vďaka pravidelnému sexuálnemu kontaktu. Počet sexuálnych stykov potrebných na zlepšenie imunitného systému je minimálne 1-2-krát týždenne.

2. Chráni proti inkontinencii u žien

Môže sa to zdať neuveriteľné, ale vďaka pravidelnému sexuálnemu styku sa ženy chránia pred vznikom inkontinencie. Pri orgazme sa precvičuje panvové dno, ktoré má veľký vplyv práve na vznik tohto ochorenia. Orgazmus spôsobuje sťahovanie panvového svalstva, a tak ho posilňuje.

3. Znižuje riziko infarktu

Zdravý sexuálny život je dobrý pre vaše srdce. Zvyšuje srdcovú frekvenciu a zároveň udržiava hladiny estrogénu a testosterónu v rovnováhe. Ak sa vám znížia hladiny týchto hormónov môže to viesť ku vzniku osteoporózy alebo dokonca srdcovo-cievnym ochoreniam.

4. Zlepšuje spánok a znižuje stresovú záťaž

Možno si to ani neuvedomujete, ale po sexe sa často človek cíti ospalo a má chuť si aspoň na chvíľu zdriemnuť. Podľa vedeckých štúdií sa po orgazme v tele uvoľňuje hormón prolaktín, čo má za následok ospalosť a pocit uvoľnenosti. Tým sa samozrejme znižuje aj množstvo stresu a úzkosti.

5. Zmierňuje bolesť

Jedným z možno najšokujúcejších odhalení ohľadom orgazmu je jeho schopnosť zmierniť pocit bolesti. Pomocou dosiahnutia orgazmu sa dokáže v tele uvoľniť hormón, ktorý zvyšuje prah bolesti, a tak znižuje jej pociťovanie. Vedci dokonca prišli na to, že i samotná stimulácia bez vyvrcholenia dokáže niektoré bolesti zmierniť. Takže najbližšie, skôr ako siahnete po práškoch od bolesti, skúste najskôr siahnuť po partnerovi či partnerke.

Text:PR