Aby pranie nesmrdelo

Dočista vypraté, voňavé a svieže. Také zväčša býva prádlo po vybratí z práčky. Jej prostredie je však mimoriadne citlivé na vznik plesní a nepríjemného zápachu. Na čo si dať pozor, aby sa nepríjemný stuchnutý smrad a povlak plesne nedostal aj do vašej práčky?

Aby pranie nesmrdelo

Šetrný program áno, ale…
Najmä najnovšie typy práčok ho majú v sebe zabudovaný a predajcovia naň dokonca lákajú zákazníkov. Reč je o energeticky šetrnom programe, ktorý sľubuje čisté prádlo už po praní na 30tke alebo dokonca pri ešte nižších teplotách. Ak však nemáte po ruke špeciálny prací prášok, rozpúšťajúci sa aj pri nízkych teplotách, radšej zvoľte iný prací režim. S klasickým, bežným práškom totiž riskujete usadenie jeho nerozpustených čiastočiek v práčke a možný vznik nevábneho zápachu.

Pozor na tmavé prádlo
Na nízkej teplote sa bežne perie aj tmavé prádlo a oblečenie. Dôvod je jednoduchý – aby nevybledlo a dlhšie si zachovalo pôvodnú farbu, kvôli ktorej sme si ho kupovali. Práve tá ale do vody uvoľňuje čiastočky, ktoré sú príčinou šírenia nepríjemného zápachu. Pomôže vhodná drogéria a raz za čas aj vyvarenie práčky na 90 °C. Pokojne stačí raz za pár mesiacov.

Nepoužívaná práčka zápach značí
Možno ste už niečo podobné zažili. Návšteva kúpeľne dlhšie neobývaného domu býva sprevádzaná charakteristickým zápachom. Takmer vždy má pôvod v dlhšie odstavenej práčke, respektíve vode, ktorá sa drží v jej útrobách a hadiciach. Ak je ale práčka stále ešte v použiteľnom stave, vodu treba vypustiť a práčku prvýkrát spustiť naprázdno.

Vetrajte, kontrolujte, čistite
Po praní je dobré, ak necháte bubon práčky otvorený. To aby prípadná vlhkosť neostávala vo vnútri a vyvetrala sa. Nezabúdajte ale ani na dvierka násypky. V nich môže zase ostávať aviváž alebo zvyšky pracieho prášku. Preto je potrebné čistiť ju a kontrolovať a kontrolovať a čistiť. Rovnako ako tesnenie bubna práčky, priestor, kde sa baktérie a plesne veľmi rady množia.

Text: PR, foto: nemecka-drogeria.sk