MagazínŽena.sk
www.KuponyZdarma.sk

Ako pri rekonštrukcii ušetriť a čomu sa vyhnúť?

5. október 2016 autor Redakcia, kategória Voľný čas

Nezáleží na tom, či je to rekonštrukcia bytu, domu, záhrady, či chcete len vizuálne zmeniť interiér. Vždy je to zásadná investícia, a často ju už viackrát neopakujeme. O rekonštrukciu podľa seba môže ísť aj keď ide o nové byty v Bratislave. Medzi najčastejšie chyby patrí nedostatočný plán, či už finančný alebo pracovný. V tomto článku máme niekoľko tipov, ako pri rekonštrukcii ušetriť a čomu sa vyhnúť.

Ako pri rekonštrukcii ušetriť a čomu sa vyhnúť

Nakupujte s rozumom

Nepremyslené ceny materiálov, bytových doplnkov, drobných stavebných materiálov a úprav a pod., zbytočne navršujú cenu a tým Vás pripravujú reálne o ďalšie veci, ktoré by ste mohli nakúpiť. Navyše, nepresné meranie, alebo naplánovanie konečného vzhľadu, môže zapríčiniť, že budete musieť nakupovať náhradný materiál, nebudete nakoniec spokojný, alebo budete časom kupovať veci, ktoré sa vám lepšie hodia do bytu a nové veci skončia na bazári, alebo v pivnici. Najhoršie, čo môžete urobiť, je pri čerpaní úveru, alebo úspor náhle podľahnúť pocitu ,,boháča,, a veci nakupovať priebežne, na poslednú chvíľku, impulzívne, alebo si viackrát ,,výnimočne,, dopriať pár maličkostí. Ak máte k tomuto jednaniu sklony, odporúčam vám do detailu naplánovať každú vec a jednotlivo si odložiť peniaze do obálok s nápisom. Keď uvidíte, že si práve odoberáte peniaze zo svojho napr. vysnívaného gauča, premyslíte si, či ich potrebujete.

Hľadajte zľavy

Keď si naozaj konkrétne vyberiete obchody a položky v nich, môžete využiť časovo obmedzené zľavy, alebo si stihnete v predstihu vybaviť zľavovú kartu. S remeselníkmi skúste vyjednávať, možno nezľavia veľa, ale zamyslite sa, akú hodnotu má čo i len 10 eur, navyše s tým remeselníci tak trochu aj počítajú. Ušetriť môžete aj nákupom materiálov. Nezabudnite však na zmluvu, ktorá síce vyjde drahšie, ale ušetrí vás prípadných komplikácií a nemalých finančných prostriedkov. Napríklad pri kúpe cez internet môžete ušetriť na zľavových kódoch pri nákupe, ako keď sme minule písali, kde hľadať zľavové kódy pre Hej.sk. Neuprednostňujte známe značky, skúste sa spýtať známych či nepoznajú nejakého dobrého remeselníka, či obchod. Možno bude mať niekto z priateľov záujem nakúpiť s vami a dostanete väčšiu množstevnú zľavu. Môžete ušetriť aj prenajímaním si nástrojov, zamestnaním študentov a nákupom v bazároch.

Nie všetko lacné je aj dobré

,,Nie som taký bohatý, aby som kupoval lacné veci.,, Toto príslovie sa pri rekonštrukcii uplatňuje dvojnásobne. Znamená to, že by ste mali priplatiť za kvalitné a overené materiály, aby ste veci časom nemuseli kupovať znovu, alebo ich opravovať. Ušetriť, ale aj prerobiť, môžete aj pri výbere dlažby.

Ako pri rekonštrukcii ušetriť a čomu sa vyhnúť

Svojpomocne je najlepšie

,,Urob si sám!,, Neodporúčam robiť stavebné práce bez odborníka, pokiaľ ste ich predtým naozaj nerobili sami, ale výroba napríklad bytových doplnkov, nie je náročná a v konečnom dôsledku môže usporiť až stovky eur. Nenáročné návody na kvetináče, nástenné dekorácie, vankúše, svietniky, lustre, koberce, použitie prírodných materiálov a mnoho ďalšieho, nájdete na internete a v knihách. Poraďte sa na fórach, alebo v obchodoch. Ušetríte toľko, že by ste si mohli dovoliť aj kreatívny kurz.

Farby sú dôležité

Dlhodobo sa dá usporiť napríklad aj výberom farieb. Ak zvolíte svetlejšie, teda teplé farby, nebudete mať takú potrebu vykurovať domácnosť. Samozrejme zvoľte ekonomické spotrebiče, spôsoby osvetlenia, vykurovania a pod. Myslite pri rekonštrukcii aj na budúcnosť, aby ste sa vyhli ďalším úpravám.

V závere môžem len opäť zdôrazniť, ako veľmi dôležité je mať všetko naplánované. Keď skombinujete všetky spôsoby úspory, ušetríte nemalú čiastku, aj na oddych po hektických dňoch. Ak hľadáte byty na predaj Bratislava, pozrite ponuku na www.finep.sk, kde je ponuka pre bratislavký Ružinov. Dobrý výber bytu môže rovnako ušetriť peniaze v budúcnosti pri prípadnej rekonštrukcii.

Text: PR, foto: finep.sk