Ako sa zbaviť akné

Určite sa vám niekedy stalo, že vás ráno v kúpeľni nepríjemne prekvapila škaredá vyrážka na tvári. A ako to väčšinou býva, objaví sa vám v najhoršom okamžiku, ako napríklad pred plesom alebo svadbou. I napriek tomu, že akné nespôsobuje závažné zdravotné komplikácie, považujeme ho za jedno z najväčších kozmetických trápení. Našťastie sa jedná o situáciu, ktorú môžete ľahko zlepšiť, a preto, nech už vás akné trápi v puberte alebo v dospelosti, prinášame vám niekoľko osvedčených rád, ako sa ho úspešne zbaviť.

Ako sa zbaviť akné
Ako sa zbaviť akné (Foto: PR)

Máte na výber

Nie nadarmo sa hovorí, že pleť je vaše zrkadlo. Preto zaručeným spôsobom, ako proti akné bojovať je zlepšenie životného štýlu. Lenže v dnešnej rušnej dobe si málokto nájde čas na lepšiu stravu, pitný režim, dostatok spánku či častý pohyb. Preto existujú i ďalšie spôsoby a produkty, ktoré vám pomôžu. Napríklad odličovanie. Nech sa vám to zdá akokoľvek triviálne, popremýšľajte, koľkokrát ste boli príliš unavená a išli ste spať namaľovaná.

Čo to hĺbkové čistenie znamená?

Hlavne pokiaľ trpíte na akné, tak odlíčenie neznamená len odstrániť make-up, ale celkové hĺbkové čistenie. A to ideálne ráno i večer. V prvom rade zvoľte tie správne produkty, s ktorými vám poradia v lekárňach. Požiadajte o radu tých, ktorí sa priamo na aknóznu pleť zameriavajú.

Po dôkladnom odlíčení prichádza na rad čistiaca voda alebo gél. Raz za čas je potrebné použiť aj peeling, ktorý vám pleť vyčistí naozaj do hĺbky. Skutočne to s ním ale nepreháňajte, nejde o produkt, ktorý by ste mali používať denne. V túto chvíľu máte pleť krásne vyčistenú, takže v poslednej fáze sa postaráte o to, aby póry zostali uzavreté po celý deň či noc. Tým znížite pravdepodobnosť ich upchávaniu. Pokiaľ tieto základné tri kroky budete dodržovať každé ráno a večer, za pár týždňov uvidíte, ako sa akné zmenšuje.

Zamerajte sa na detaily

Ak sa vám podarí si zmienené tri kroky zautomatizovať, zamerajte sa na detaily. Vyvarujte sa dotýkaniu tváre, aj keď je na to potrebná už pokročilá úroveň sebadisciplíny. Pokiaľ ste ten typ, ktorý to nevydrží, aspoň myslite na to, aby ste mali vždy umyté ruky. Množstvo nečistôt objavíte aj na uteráku na tvár, preto ho vymieňajte častejšie, minimálne dvakrát týždenne.

Síce ide o starosti a otravovanie naviac a nie vždy budete chcieť investovať čas do tej starostlivosti, verte, že sa vám to následne niekoľkonásobne vráti.

Text: PR