Ako si nepokaziť zásnuby. Pravidlá, ktoré by ste mali poznať

Zásnuby sú predzvesťou životného rozhodnutia, a aj keď už trochu vyšli z módy, zas sa do nej vracajú. Bývavalo to významný obrad s náležitými formalitami, ktorý potvrdzoval vážnosť vzťahu muža a ženy.

Ako si nepokaziť zásnuby. Pravidlá, ktoré by ste mali poznať
Ako si nepokaziť zásnuby. Pravidlá, ktoré by ste mali poznať (Foto: ardiama.sk)

Ich čisto romantickou podobou je dnes žiadanie o ruku sprevádzané trebárs zapadajúcim slnkom, vôňou ruží, dobrým vínom, výhľadom na Paríž alebo na tichú morskú pláž.

Dôkaz lásky

Naopak naskrz pragmatickým variantom zásnub je príležitosť k uzatvoreniu zmluvy o budúcej zmluve, čiže predmanželskej zmluvy. V trhovom hospodárstve vec pochopiteľná, avšak skôr než lásku, pripomína kšeft.

Na pekný zásnubný prstienok si dodnes potrpí asi každá snúbenica, pretože ruku na srdce, ktorá z vás by ako potvrdenie lásky nedostala rada s vyznaním lásky aj krásny šperk? Čo si budeme nahovárať, pravdepodobne aj preto klasická tradícia zásnub v rôznych obmenách stále pretrváva.

Kto by mal o tom vedieť

Oslava zasnúbenia by sa mala konať v najužšom rodinnom kruhu. Sľub lásky je zväzok predsa len menej záväzný ako manželstvo, a tak nie je vhodné rozosielať oznámenia alebo zviditeľňovať nový stav správami v tlači.

Hostina nemá byť nijako veľká. Pozýva sa len úzky okruh rodiny: rodičia, súrodenci, prípadne aj prarodičia. Vhodným oblečením je odev, v ktorom chodíte do divadla či do lepšej reštaurácie. Podstatné je vaše dobrovoľné rozhodnutie, s ktorým sa chcete podeliť aj s ostatnými. Samozrejme, že popri tom všetkom sa im môžete pochváliť diamantovým prsteňom, ktorý ste dostali možno aj priamo na tejto oslave.

Dôležité detaily na záver

Prsteň snúbenice by mal byť drahší, najlepšie s nejakým drahým kameňom. Podľa pravidiel je tiež možné, aby prsteň dostala len snúbenica. Namiesto prsteňa môže dať snúbenica svojmu partnerovi čokoľvek, čo bude on nosiť pri sebe.
Ak sa náhodou z akéhokoľvek dôvodu rozídete, snúbenica vracia prsteň späť (čo má byť symbolom vrátenia sľubu spoločného života). Tento vrátený prsteň by sa už nemal objaviť na prste inej nevesty.
Takže, ak sa chystáte urobiť tento vážny krok, nezabudnite na nič podstatné.

Text: PR