MagazínŽena.sk
www.KuponyZdarma.sk

Čo je dojčenská kolika a ako sa prejavuje

7. jún 2016 autor Redakcia, kategória Zdravie

Rodičia chcú pre svoje ratolesti vždy to najlepšie – vzdelanie, kamarátov, hračky, prostredie na život a hlavne zdravie. Ale práve to posledné a najcennejšie niekedy nedokáže ovplyvniť ani ten najlepší rodič. Štatistiky hovoria, že takmer každé 4. dieťa trpí dojčenskou kolikou. V prvom rade sa upokojte, nie je to choroba, s ktorou by sa nedalo nič robiť. A v druhom rade je dôležité poznať jej príznaky, aby ste vášmu dieťaťu mohli podať pomocnú ruku v pravú chvíľu.

dieta

Čo je dojčenská kolika
Dojčenská kolika trápi 20 – 25 % všetkých detí bez ohľadu na ich pohlavie. Ako sa prejavuje? Môžete dieťa položiť na matrac a ono zrazu začne plakať. Vy neviete čo sa deje a plač neprestáva ani po hodinách. Ak sa toto opakuje v pravidelných intervaloch – dlhotrvajúci plač bez zjavnej príčiny v konkrétnu hodinu, môžete ísť o detskú koliku. Detská kolika sa objavuje najčastejšie u detí medzi 2. a 3. mesiacom, ale jej prejavy prejavy sa môžu objaviť aj pri deťoch v predškolskom veku.

Čím je spôsobená
Dôvodov, prečo má vaše dieťa detskú koliku, môže byť viac. Jedným z tých najčastejších je nesprávna strava či už kojacej matky alebo dieťaťa samotného. Vylúčiť sa nedajú ani parazity. Ďalej to môže byť aj určité napätie, ktoré vzniklo medzi matkou a dieťaťom. Okrem toho to môže byť intolerancia na laktózu. Tento prípad sa dá pomerne dobre podchytiť, ak dieťaťu dodáte náhradný enzým laktázu.

Ako postupovať
Existuje množstvo príčin bolesti bruška spôsobených dojčenskou kolikou. Bez poriadnej diagnózy sa nedá zistiť, ktorý dôvod trápi vašu ratolesť. Takže ak sa tento plač objaví, nehľadajte na internete návody ako diagnostikovať a liečiť detskú koliku svojpomocne. Ak chcete pre vaše dieťa skutočne to najlepšie, mali by ste navštíviť lekára, ktorý diagnostikuje to, či má vaše dieťa koliku a na základe toho rozhodne, aký je pre vás ideálny spôsob liečby.

Text: PR, foto: ilustračné (flickr.com)