MagazínŽena.sk
www.KuponyZdarma.sk

Horoskopy majú dlhú históriu: Prvý patril synovi babylonského panovníka

30. máj 2017 autor Redakcia, kategória Zaujímavosti

Každého zaujíma, čo ho stretne zajtra, o týždeň či rok. Jednou z foriem, a ktorú sa mnohí obracajú sú horoskopy. Takýto spôsob predpovedania budúcnosti sa používal už v staroveku a patrí medzi najstaršie vôbec.

Slovo horoskop pochádza z gréckeho horoskopos, čo v preklade znamená znamenie času. Horoskopy sa používali v astrológii ako vesmírny diagram znázorňujúci, ako sú rozmiestnené telesá na oblohe. Podľa toho, v akom postavení boli nebeské telesá, keď sa človek narodil, také znamenie sa mu potom pripisovalo. Existuje viac druhov horoskopov, pričom u nás sa používa horoskop, ktorý má zverokruh s dvanástimi znameniami.

Do zvieratníka patrí aj Hadonos

Pod zverokruhom rozumieme hypotetický pás, ktorý pozostáva z dvanástich obdĺžnikov na oblohe a každý obdĺžnik reprezentuje jedno znamenie. U nás sa využívajú takéto súhvezdia: Baran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Škorpión, Strelec, Kozorožec, Vodnár i Ryby. Zvieratník obsahuje aj súhvezdie Hadonos, o ktorom veľa ľudí nevie, pretože nemá na seba naviazané žiadne znamenie.

Uchované historické materiály ukazujú, že systém dvanástich domov sa používal už okolo roku 3000 pred našim letopočtom v starovekej Indii. Astrológia bola v staroveku v oblasti Orientu považovaná za veľmi významnú vedu. Najstarším zachovaným horoskopom je diagram z roku 410 p.n.l. Tento horoskop bol pre syna babylónskeho panovníka Šuma Usa.

Ako sa zostavuje horoskop?

Podľa západnej astrologickej tradície sa počíta s viacerými prvkami pri zostavovaní horoskopov. Ide napríklad o zverokruh, astrologické planéty, astrologické domy, stálice, asteroidy, ascendent a descendent či citlivé body. Dvanásť znamení zverokruhu sa na základe niekoľkých kritérií ďalej rozdeľuje na základ, pevné a pohybliví, mužské a ženské. Môžu sa deliť aj na základe štyroch živlov – vzdušné, vodné, ohnivé a zemské.

Text a foto: PR