Hrávajú sa vaše deti s edukačnými hračkami?

Niektoré mamičky sú spokojné, keď kúpia svojej ratolesti hračku, ktorá ich jednoducho „iba“ zabaví. Ale prečo nechcieť od hračky niečo navyše? Viac ako len zábavu. Čo keby hračka vaše dieťa aj niečo naučila? Hravou nenásilnou formou, ktorú by dieťa považovalo za skvelú zábavu. Skúste edukačné hračky, ktoré odporúčajú detskí psychológovia. Dôvodov je niekoľko, no tým hlavným je, že „škola hrou“ je smer, ktorým by sa výchova detí mala uberať. A práve edukačné hračky sa o to postarajú. Podobne ako sa v školách používa interaktívna tabuľa, aby sa deti učili hravou formou, ktorá ich baví, tak fungujú aj tieto hračky.

Hrávajú sa vaše deti s edukačnými hračkami

Čo sú edukačné hračky
Edukačné hračky na prvý pohľad vyzerajú ako všetky ostatné. Pekné, farebné, zábavné a obľúbené. Rozdiel je v tom, že keď sa s nimi začnú deti hrať, v niečom sa zlepšujú, zdokonaľujú alebo sa rovno učia niečo nové. Napríklad si zoberte magnetické skladačky alebo puzzle. Deti z nich musia niečo postaviť, niečo, čo vidia na obrázku a to zlepšuje ich predstavivosť – lebo si predstavujú výsledok a podľa toho stavajú. Ďalej to zlepšuje ich jemnú motoriku, lebo niektoré diely sú skutočne malé. A nakoniec im to pomáha aj s logikou, pretože musia rozmýšľať, v akom poradí stavať, čím začať a ako ďalej pokračovať.

Ako vybrať hračku
V žiadnom prípade nekupujte deťom hračky, ktoré nechcú, len preto, že sa páčia vám. Takto ďaleko nezájdete. Hoci ste hlavným sponzorom vy, spýtajte sa vašej ratolesti, čo sa jej páči. Dovoľte jej, nech vám ukáže viac hračiek a vyberte tú, ktorá je podľa vás najvhodnejšia. Napríklad aj taká detská kuchynka je edukačnou hračkou – zlepšuje sociálne správanie, pripravuje deti na skutočný život a zároveň si rozvíjajú aj jemnú motoriku. Tiež nepodceňujte ani odporúčania výrobcov hračiek, tí spolupracujú so špičkovými odborníkmi, ktorí vedia, čo je pre dieťa vhodné a čo nie. Dajte šancu edukačným hračkám a zlepšite vývoj svojej ratolesti.

Text: PR, foto: ilustračné (flickr.com)