Krutá pravda! 10 vecí, na ktorých môžete ušetriť až 5 000 € ročne

Snažíte sa okresať svoje výdavky, šetriť na dôchodok alebo finančnú rezervu v zlých časoch? Napriek vynaloženému úsiliu si eurá utekajú na iné účty ako ten váš a do iných vreciek ako sú tie vaše? Nezúfajte, keďže sme takí istí ako vy, rozhodli sme sa aspoň trošku priblížiť úsporné opatrenia, ktoré sme odpozerali od Američanov. S našimi radami pre vás, suchotiny v peňaženke nebudú znamenať až taký rapídny pokles. Výsledok je naozaj badateľný – až 5 000 € ročne!

Krutá pravda! 10 vecí, na ktorých môžete ušetriť až 5 000 € ročne

#1 Balená minerálka
Ak sa bez nej dokážete zaobísť, ušetríte až 1 000 € ročne! Balenie 2 litov obyčajnej minerálky bežne stojí približne 0,70 €. Háčikom je, že ani toto 2-litrové balenie nepokrýva potrebu denného príjmu vody. Ak by ste si kupovali na každý deň jednu minerálku v približnej cene 0,70 €, za rok to vychádza až 255,50 € na hlavu. Pri 4-člennej rodine platí spomenutý údaj v prvej vete. Naša dobrá rada znie: zdroje pitnej vody u nás sú veľmi kvalitné, môžeme ju piť priamo z vodovodu, nemusíme nutne kupovať balenú vodu.

#2 Pevná linka
Väčšina z vás ju dávno zrušila. Varovanie pre tých, ktorí tak neurobili: ak nie ste dôchodkyňa, ktorá sa spája zo svetom cez rádio, rozhlas a pevnú linku, bez výnimky, preč s ňou! Povedzte mi jeden rozumný dôvod, prečo ju udržiavať pri živote? Je veľká, má dlhý kábel, musíte jej vyčleniť miesto v predsieni a utierať od prachu. Výhody smartfónov ju dávno predčili – internet, navigácia, skupinové hovory, kvalitný fotoaparát a veľa iného.

#3 Všetko má svoju značku, aj lacnejšie potraviny
Nemám ani najskrytejší zámer odrádzať vás od nakupovania kvalitných a preverených potravín, ktoré majú svoju prestíž na trhu produktov. Gurmáni sa neuspokoja s obyčajným korením, ak môžu mať karí, kajenské alebo provensálske korenie. Mojím cieľom je naviesť Vás k tomu, aby ste sa nenechali oklamať krásnym obalom. Pretože rovnako dobrá vec za nižšiu cenu môže byť zabalená v neutrálnom obale bez pozlátky a oku lahodiacich farieb. Ak sa vo vašej kuchyni bude vyskytovať o 6 značkových potravín menej (v dobe 1 mesiaca), adaptujete sa na novú, efektívnu zmenu, ročne tak ušetríte ďalšie peniaze.

#4 Káblová televízia
Pozeranie prémiových programov si žiada prémiové poplatky. Pre ilustráciu: americký kanál Hulu Plus ponúka archív obľúbených epizód a seriálov za 7 € mesačne. Net Flix za rovnakú cenu umožňuje pozerať filmy v originálnom znení. Amazon Prime ponúka za 90 € nepretržité pozeranie všetkých filmov a seriálov na celý rok. Môže sa zdať, že bez pozerania seriálov a filmov naše víkendové večery budú chabé, ale vždy si môžete konkrétny film pozrieť online aj bez platenia a v slovenskom alebo v českom jazyku. Tak schválne, skúste do YouTube vyhľadávania zadať pár názvov filmov.

#5 Reštauračné a kaviarenské služby
Týmto bodom nepodporujem mužov štýlu „Strýko Donald”, čo za každú cenu chcú ušetriť za partnerkine výdaje pri spoločnej večeri, obede, kávičke v reštaurácii alebo kaviarni. Ženy sú nevybrúsený diamant, nie je dôvod, aby sa na nich šetrilo!!! Naše úsporne opatrenie sa týka hlavne jednotlivcov, na druhom mieste sú páry. Podniky musia z niečoho žiť, vyplácať sociálne odvody, diéty a daňové priznania nestojí tak málo. Preto si svoje kvalitné služby (nie všade) kompenzujú zvýšením cien aj o 200%. To už je nie je málo ani pre nás zákazníkov. Fľaša kvalitného červeného vína vás vyjde v alkoholovom maloobchode na 6€. V reštaurácii za ňu zaplatíte aspoň 12€ ak nie ešte viac. Podobne vysoké prirážky sú aj na iné alkoholické nápoje. Je čas tvoriť, myslieť kreatívne a tým ušetriť. Urobte si napríklad s partnerom spoločnú večeru doma, navarte fajnové jedlá, ktoré sa nie vždy podaria podľa vašich predstáv, ale praxou sa dopracujete k výsledkom. Spoločný čas s partnerom je vzácnejší ako to najlepšie jedlo. Na druhej strane, to najlepšie domáce jedlo s partnerom peniazmi nevyvážite.

#6 Cvičiť môžete aj doma
Mnohí môžu namietať, že za ročný poplatok vo fitku oželejú niekoľko káv alebo pív, len aby získali estetické krivky a obdivuhodné svaly všade na tele. Máme pre vás nenáročnú, dnes veľmi obľúbenú alternatívu posilovania: cvičenie s vlastnou váhou. Stačí tie správne cviky a ich demonštrácia, detské ihrisko, lavička, hrazdy a veľa trpezlivosti, a odhodlania. Šikovnejší si dokážu spraviť vlastnú posilku doma zváraním oceľových rúr a drevených pilierov do formy zariadení na cvičenie.

#7 Kozmetika, manikúra a pedikúra
Tento bod sa týka hlavne žien a utrácania za gélové nechty, profesionálnu úpravu obočia, jeho nafarbenie, masáže a iné procedúry. Po tvrdej práci sa chceme odmeniť a nákupy, kozmetička, kaderníčka, idú k sebe ako čokoláda k jahodám. Je čas uvedomiť si, že obočie si môžeme upraviť aj doma profesionálnym spôsobom cez špeciálne pásiky, ktoré nám ukážu kde viac nevytrhávať a ukorigovať na želaný tvar obočia. Na trhu nájdete množstvo farebných, blýskavých a liečivých lakov na nechty, z ktorými vyčarujete krásne ruky a nôžky na počkanie. Ak preferujete gélové nechty, nemusíte chodiť do kozmetického salónu, ale môžete si ich spraviť aj doma. Pomôže vám tento postup na gélové nechty.

#8 Výmena oleja v aute
Toto je skôr doménou mužov ako žien. Radu neberte do úvahy, ak ste po skúsenosti viac pokazili ako opravili v aute. Dokážeme za pomoci manuálu, krok za krokom, efektívne, bez straty a bezbolestne vymeniť olej. Takisto sa dá použiť aj syntetický olej, ten je ešte lacnejší.

#9 Čistiarne oblečenia
Stáva sa, že niekedy naozaj nestíhame a čistiareň je pohodlnou voľbou ako si uľahčiť veci a zbytočne sa netrápiť s kopou žehlenia a prania oblečenia. Kolotoč sa opakuje: vyzlečiete tričko, hodíte do práčky, sušičky, vyvešiate prádlo, pozbierate prádlo, vyžehlíte a poskladáte. Leniví jedinci si to uľahčia čistiarňou alebo práčovňou, ktorá ich oslobodí od týchto povinností, no keď ich návštevu vynecháte a začnete prať doma, ušetríte nemalé peniaze.

#10 Obed a káva v práci
Chodíte v práci na obed alebo si ho nechávate doniesť? Jeho cena môže byť rôzna, no skúste si zrátať, koľko je to mesačne. Nechcete si ho radšej vopred pripraviť doma a ušetriť ďalšie peniaze? Káva je zdrojom nabudenia pracovnej eufórie a dravosti do práce. Pripravte si kávu doma, dochuťte ako potrebujete, pridajte čo chcete a nalejte do termosky. Príprava kávy zaberie len chvíľu a pritom si ju doma pripravíte oveľa lacnejšie, ako keby ste si ju za každým kupovali v práci.

Extra tip na záver
Najviac ušetrených peňazí je práve v domácnosti. Či už sa jedná o zariadenie v podobe úspornejších spotrebičov, žiaroviek či ďalšieho vybavenia domácnosti. Ak sa rozhodnete vydať týmto smerom, každý nákup dobre zvážte. Nechajte si poradiť, v tom pomôže nákupná poradňa na rovnomennej stránke NakupnaPoradna.sk, kde získate rady ohľadne výber ale aj tipy na konkrétne dobre osvedčené produkty.

Odmeňme sa vlastnou prácou, dobrým pocitom zo seba, že sme sa k niečomu podujali, zlepšili náš rozpočet a na konci roka sme schopní dovoliť si viac. Už ste začali šetriť aj vy?

Zdroj: allyou.com, foto: ilustračné (flickr.com)