MagazínŽena.sk
www.KuponyZdarma.sk

Krutá pravda! 10 vecí, na ktorých môžete ušetriť až 5 000 € ročne

3. november 2015 autor Zdenka Maňťová, kategória Voľný čas, Zaujímavosti

Snažíte sa okresať svoje výdavky, šetriť na dôchodok alebo finančnú rezervu v zlých časoch? Napriek vynaloženému úsiliu si eurá utekajú na iné účty ako ten váš a do iných vreciek ako sú tie vaše? Nezúfajte, keďže sme takí istí ako vy, rozhodli sme sa aspoň trošku priblížiť úsporné opatrenia, ktoré sme odpozerali od Američanov. S našimi radami pre vás, suchotiny v peňaženke nebudú znamenať až taký rapídny pokles. Výsledok je naozaj badateľný – až 5 000 € ročne!

Krutá pravda! 10 vecí, na ktorých môžete ušetriť až 5 000 € ročne

#1 Balená minerálka
Ak sa bez nej dokážete zaobísť, ušetríte až 1 000 € ročne! Balenie 2 litov obyčajnej minerálky bežne stojí približne 0,70 €. Háčikom je, že ani toto 2-litrové balenie nepokrýva potrebu denného príjmu vody. Ak by ste si kupovali na každý deň jednu minerálku v približnej cene 0,70 €, za rok to vychádza až 255,50 € na hlavu. Pri 4-člennej rodine platí spomenutý údaj v prvej vete. Naša dobrá rada znie: zdroje pitnej vody u nás sú veľmi kvalitné, môžeme ju piť priamo z vodovodu, nemusíme nutne kupovať balenú vodu.

#2 Pevná linka
Väčšina z vás ju dávno zrušila. Varovanie pre tých, ktorí tak neurobili: ak nie ste dôchodkyňa, ktorá sa spája zo svetom cez rádio, rozhlas a pevnú linku, bez výnimky, preč s ňou! Povedzte mi jeden rozumný dôvod, prečo ju udržiavať pri živote? Je veľká, má dlhý kábel, musíte jej vyčleniť miesto v predsieni a utierať od prachu. Výhody smartfónov ju dávno predčili – internet, navigácia, skupinové hovory, kvalitný fotoaparát a veľa iného.

#3 Všetko má svoju značku, aj lacnejšie potraviny
Nemám ani najskrytejší zámer odrádzať vás od nakupovania kvalitných a preverených potravín, ktoré majú svoju prestíž na trhu produktov. Gurmáni sa neuspokoja s obyčajným korením, ak môžu mať karí, kajenské alebo provensálske korenie. Mojím cieľom je naviesť Vás k tomu, aby ste sa nenechali oklamať krásnym obalom. Pretože rovnako dobrá vec za nižšiu cenu môže byť zabalená v neutrálnom obale bez pozlátky a oku lahodiacich farieb. Ak sa vo vašej kuchyni bude vyskytovať o 6 značkových potravín menej (v dobe 1 mesiaca), adaptujete sa na novú, efektívnu zmenu, ročne tak ušetríte ďalšie peniaze.

#4 Káblová televízia
Pozeranie prémiových programov si žiada prémiové poplatky. Pre ilustráciu: americký kanál Hulu Plus ponúka archív obľúbených epizód a seriálov za 7 € mesačne. Net Flix za rovnakú cenu umožňuje pozerať filmy v originálnom znení. Amazon Prime ponúka za 90 € nepretržité pozeranie všetkých filmov a seriálov na celý rok. Môže sa zdať, že bez pozerania seriálov a filmov naše víkendové večery budú chabé, ale vždy si môžete konkrétny film pozrieť online aj bez platenia a v slovenskom alebo v českom jazyku. Tak schválne, skúste do YouTube vyhľadávania zadať pár názvov filmov.

#5 Reštauračné a kaviarenské služby
Týmto bodom nepodporujem mužov štýlu „Strýko Donald”, čo za každú cenu chcú ušetriť za partnerkine výdaje pri spoločnej večeri, obede, kávičke v reštaurácii alebo kaviarni. Ženy sú nevybrúsený diamant, nie je dôvod, aby sa na nich šetrilo!!! Naše úsporne opatrenie sa týka hlavne jednotlivcov, na druhom mieste sú páry. Podniky musia z niečoho žiť, vyplácať sociálne odvody, diéty a daňové priznania nestojí tak málo. Preto si svoje kvalitné služby (nie všade) kompenzujú zvýšením cien aj o 200%. To už je nie je málo ani pre nás zákazníkov. Fľaša kvalitného červeného vína vás vyjde v alkoholovom maloobchode za 6€. V reštaurácii za ňu zaplatíte aspoň 12€ ak nie ešte viac. Je čas tvoriť, myslieť kreatívne a tým ušetriť. Urobte si napríklad s partnerom spoločnú večeru doma, navarte fajnové jedlá, ktoré sa nie vždy podaria podľa vašich predstáv, ale praxou sa dopracujete k výsledkom. Spoločný čas s partnerom je vzácnejší ako to najlepšie jedlo. Na druhej strane, to najlepšie domáce jedlo s partnerom peniazmi nevyvážite.

#6 Cvičiť môžete aj doma
Mnohí môžu namietať, že za ročný poplatok vo fitku oželejú niekoľko káv alebo pív, len aby získali estetické krivky a obdivuhodné svaly všade na tele. Máme pre vás nenáročnú, dnes veľmi obľúbenú alternatívu posilovania: cvičenie s vlastnou váhou. Stačí tie správne cviky a ich demonštrácia, detské ihrisko, lavička, hrazdy a veľa trpezlivosti, a odhodlania. Šikovnejší si dokážu spraviť vlastnú posilku doma zváraním oceľových rúr a drevených pilierov do formy zariadení na cvičenie.

#7 Kozmetika, manikúra a pedikúra
Tento bod sa týka hlavne žien a utrácania za gélové nechty, profesionálnu úpravu obočia, jeho nafarbenie, masáže a iné procedúry. Po tvrdej práci sa chceme odmeniť a nákupy, kozmetička, kaderníčka, idú k sebe ako čokoláda k jahodám. Je čas uvedomiť si, že obočie si môžeme upraviť aj doma profesionálnym spôsobom cez špeciálne pásiky, ktoré nám ukážu kde viac nevytrhávať a ukorigovať na želaný tvar obočia. Na trhu nájdete množstvo farebných, blýskavých a liečivých lakov na nechty, z ktorými vyčarujete krásne ruky a nôžky na počkanie.

#8 Výmena oleja v aute
Toto je skôr doménou mužov ako žien. Radu neberte do úvahy, ak ste po skúsenosti viac pokazili ako opravili v aute. Dokážeme za pomoci manuálu, krok za krokom, efektívne, bez straty a bezbolestne vymeniť olej. Takisto sa dá použiť aj syntetický olej, ten je ešte lacnejší.

#9 Čistiarne oblečenia
Stáva sa, že niekedy naozaj nestíhame a čistiareň je pohodlnou voľbou ako si uľahčiť veci a zbytočne sa netrápiť s kopou žehlenia a prania oblečenia. Kolotoč sa opakuje: vyzlečiete tričko, hodíte do práčky, sušičky, vyvešiate prádlo, pozbierate prádlo, vyžehlíte a poskladáte. Leniví jedinci si to uľahčia čistiarňou alebo práčovňou, ktorá ich oslobodí od týchto povinností, no keď ich návštevu vynecháte a začnete prať doma, ušetríte nemalé peniaze.

#10 Obed a káva v práci
Chodíte v práci na obed alebo si ho nechávate doniesť? Jeho cena môže byť rôzna, no skúste si zrátať, koľko je to mesačne. Nechcete si ho radšej vopred pripraviť doma a ušetriť ďalšie peniaze? Káva je zdrojom nabudenia pracovnej eufórie a dravosti do práce. Pripravte si kávu doma, dochuťte ako potrebujete, pridajte čo chcete a nalejte do termosky. Príprava kávy zaberie len chvíľu a pritom si ju doma pripravíte oveľa lacnejšie, ako keby ste si ju za každým kupovali v práci.

Odmeňme sa vlastnou prácou, dobrým pocitom zo seba, že sme sa k niečomu podujali, zlepšili náš rozpočet a na konci roka sme schopní dovoliť si viac. Už ste začali šetriť aj vy?

Zdroj: allyou.com, foto: ilustračné (flickr.com)

Štítky ,