MagazínŽena.sk
www.KuponyZdarma.sk

Pravosť perly otestujete aj vy

3. jún 2017 autor Redakcia, kategória Móda a krása

Nákup perlového šperku určite nepatrí k tým bežným. Na jednej strane zaujímavá cena, na druhej strane podozrenie človeka – je toto skutočne pravý perlový výrobok? Opatrnosť je určite na mieste. Veď prípadov, keď bol kupujúci pri nákupe podvedený, sú plné média.

Ako teda poznať pravú perlu, keď nie som profesionálny klenotník? Ako pravé perly sa označujú všetky perly, ktoré vznikli v tele živočícha – perlorodky. Môžeme teda pri kúpe nájsť ponuku na drahšie pravé prírodné morské perly, ale aj podstatne lacnejšie, pravé sladkovodné perly.

V dnešnej uponáhľanej dobe internetu, je veľmi pohodlné si spolu so svojou milou osobou sadnúť k prehliadaču a pomaly v pokoji si vyberať zo širokej ponuky e-shopov. V takomto prípade sú asi najlepším znakom seriózneho predajcu referencie jeho zákazníkov. Určite je dobré, keďže nemáte možnosť si výrobok osobne prezrieť a ohmatať, ak ponúkané perlové šperky majú vydaný certifikát pravosti. Pozor ale na to, že takéto certifikáty sa neudeľujú predajcom, ale konkrétnemu výrobku.

Pravosť perly otestujete aj vy

Ak si môžete dovoliť nákup viacerých perál a náhodne jednu sa rozhodnete poctivo overiť, tak pri deštrukčnom teste, po rozrezaní pravej perly vidíte jednotlivé vrstvy perlete. Určite ale takýto test Vám predajca dovolí robiť až po zaplatení.

Test pravosti pomocou zmyslov
Ak nemáte zbytočné financie na takéto testovanie pravosti perál, skúste si perly overiť lacnejším spôsobom, využitím svojho zraku a hmatu.
Pri osobnom nákupe je dobré si perlu prezrieť v dostatočnom svetle. Nezabúdajte na dôležitú poučku, že pravé perly, ktoré vlastne vytvorila príroda, sú na pohľad menej dokonalé, ako nepravé napodobeniny.

Pretože pravá perla je tvorená viacerými vrstvami perlete, je aj odraz svetla v takejto pravej perle dúhový, na rozdiel od skleneného odrazu nepravých perál.

Prírodnú nedokonalosť pravých perál môžeme zistiť aj hmatom. Pravé perly majú povrch menej dokonalý ako nepravé. Pri jemnom otieraní pravej perly o zub cítime nedokonalosť povrchu. Podobný pocit z pravej perly budeme mať aj pri použití nechtu na ruke.

Text a foto: PR