Pri výbere pneumatík nehazardujte

Raz za päť rokov sa motoristi buchnú po vrecku, pretože väčšinou v takýchto intervaloch nastáva čas vymeniť staré pneumatiky za nové. Vyberajte si len z toho najlepšieho, aby vás na cestách nič neprekvapilo.

Pri výbere pneumatík nehazardujte
Pri výbere pneumatík nehazardujte (Foto: PR)

Pneumatiky na zimu aj na leto

V závislosti od typu auta, ale aj klimatických podmienok, v ktorých žijeme, by sme výber pneumatík nemali podceniť. Ak sa zaraďujeme medzi tzv. sviatočných šoférov alebo bývame na mieste, kde si príliš veľa snehu neužijeme, určite nám postačia celoročné pneumatiky, ktoré si svoj účel splnia – bezpečne nás dopravia do práce, do obchodu i za rodinou. Ich povrch je prispôsobený tak, aby bol schopný porozumieť si s letnou i zimnou vozovkou, treba si však dať pozor, aby boli pneumatiky naozaj značkové a nie iba napodobenina značkových, ktorá vyliezla z niektorej z čínskych predajní. Šetriť môžeme na rôznych miestach, ale v prípade pneumatík to radšej nerobme. Jediné skĺznutie môže o život pripraviť nielen nás, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Nefandíte celoročným pneumatikám? Určite má niečo do seba vyberať si gumy zvlášť na letnú a zvlášť zimnú sezónu. Prezúvanie je síce niekedy otrava, ale je to to najmenej, čo môžeme pre našu bezpečnosť urobiť.

Odborné prezúvanie a skladovanie pneumatík

Keď ideme pneumatiky prezúvať prvý raz, možno sme trocha bojazliví, či to urobíme správne. Pomocnú ruku nám môžu podať rôzne návody na internete, vďaka ktorým sme dnes oveľa svojpomocnejší ako kedysi. Ak ale na prezúvanie gúm nemáme náladu, náradie, čas ani schopnosti, v profesionálnych servisoch nám pneumatiky odborne vymenia a dokonca môžeme požiadať aj o ich uskladnenie. Určite ste si už domysleli, že pri prezúvaní gúm nejde len o výmenu, ale aj následný proces čistenia a ošetrovania pneumatík, príp. prehodnotenie ich opotrebenia. Ak mimo sezóny nemáte kde pneumatiky skladovať, veľmi dobre si oddýchnu v servise, kde je zabezpečené skladovanie za podmienok, ktoré je v domácom prostredí niekedy iba ťažké dosiahnuť.

Text:PR