Puzzle sú fenomén. Viete, keby boli prvýkrát vyrobené?

Kartónová skladačka, ktorá ani po stáročiach neprestáva nudiť a stále zabáva ľudí bez ohľadu na vekovú kategóriu. Dnes na trhu nájdete aj pár dielovú skladačku pre najmenších, ale aj 5000 dielové puzzle pre najväčších profesionálov. Viete však, kam až siahajú začiatky tejto populárnej kartónovej skladačky a z čoho boli prvé puzzle vyrobené?

Puzzle sú fenomén. Viete, keby boli prvýkrát vyrobené?

Puzzle a ich história
Všetko to začalo v roku 1767 v pracovni Johna Spilsburyho. John bol anglický kartograf a rytec, ktorý prilepil mapu na drevenú dosku a z nej vyrezal jednotlivé štáty. Prvé puzzle slúžilo na učenie zemepisu a bolo z dreva. Vtedy sa Spilsburymu ani nesnívalo, že takmer 250 rokov po stvorení prvej skladačky bude o ňu stále obrovský záujem, bude sa vyrábať z kartónu a budete si môcť kúpiť aj 3D puzzle, ktoré túto obľúbenú kratochvíľu posúvajú na úplne nový level. Aj keď prvé puzzle slúžili hlavne ako vzdelávacia pomôcka, deti sa s nimi chceli „iba“ hrať, a tak v roku 1880 Milton Bradley vyrobil prvú zábavnú skladačku pre deti – mali poskladať obrázok parnej lokomotívy.

Zábava pre najmenších aj najstarších
O tom, že sú puzzle fenoménom nielen našej generácie, svedčí aj to, že na trhu nájdete 20 dielovú skladačku, ale aj špeciálne puzzle so zväčšenými dielmi pre horšie vidiacich seniorov. Tým to však nekončí – v skladaní puzzle sa organizujú rôzne súťaže, preteky a dokonca aj majstrovstvá sveta. Ako to prebieha? Každý súťažiaci na začiatku dostane puzzle s motívom, ktorý predtým nevidel, a má ich poskladať čo najskôr. Jednoduché, ale plné napätia a zábavy.

Patria k interaktívnym hračkám
Medzi najmenšími sú puzzle obľúbené aj preto, že patria medzi interaktívne hračky. To sú hračky, ktoré pomáhajú deťom s rozvojom jemnej motoriky, rozvíjať logické myslenie, učia ich rozoznávať tvary, farby, písmená či čísla. A s čím konkrétne pomáhajú puzzle? Táto kartónová skladačka pomáha deťom zlepšiť si jemnú motoriku, rozvíjať predstavivosť, používať logické myslenie a určite ich učí aj trpezlivosti. Lebo poskladať puzzle 1000 v útlom veku chce poriadnu dávku trpezlivosti.

Text: PR, foto: i-puzzle.sk