MagazínŽena.sk
www.KuponyZdarma.sk

Relaxačné techniky zvládania stresu

27. január 2017 autor Redakcia, kategória Zdravie

Stres je stav, ktorý spôsobuje mnoho vedľajších faktorov a v konečnom dôsledku vplýva na celkové duševné rozpoloženie osobnosti. Spôsobov, ako správne odbúrať jeho účinky je viacej a nie na každého môžu zaberať rovnako. Najideálnejšia predstava pre nás je asi prísť po práci domov a sadnúť si k televízii do pohodlnej sedacej súpravy. V krajnom prípade je aj toto riešenie, no určite nie dlhodobé. Zamerajte svoju pozornosť na jednoduché techniky a relaxačné cvičenia a s postupom času dosiahnete očakávané výsledky.

Relaxačné techniky zvládania stresu

Čo môžete urobiť
Pár relaxačných techník, ako je hlboké dýchanie, meditácia, rytmické cvičenie a joga. Zavedenie týchto činností do vášho života môže veľmi jednoducho pomôcť znížiť každodenný stres a naopak zvýšiť vašu energiu a náladu.

V prípade cvičenia zamerajte svoju pozornosť na správne dýchanie. Predstavujte si, že s nádychom rozpoznávate príjemnú vôňu kávy alebo obľúbeného kvetu.

Používajte tlakové vnemy. Stlačte a potom uvoľnite napäté alebo stiahnuté svaly a časti tela. Každý pohyb si uvedomte a sústreďte sa iba naň.

Nikdy by ste sa nemali príliš dlho zaoberať minulosťou, aj tak ju nezmeníte. Myslite na to, čo je a ako správne kráčať vpred, aby ste predišli nepríjemným situáciám.

Pokiaľ máte chvíľku voľného času, skúste si predstaviť, že sa nachádzate na mieste, ktoré vás upokojuje a je pre vás rajom. Môžete pri tom ležať na obľúbenej pohovke a počúvať hudbu, ktorá je blízka vášmu srdcu.

Relaxácia ako súčasť bežného života
Najlepší spôsob, ako začať používať relaxačné techniky, cvičenia a meditácie v praxi je začleniť ich do svojho každodenného života. Aj keď to môže byť ťažké nájsť si čas v nabitom programe, veľa techník môžete realizovať, kým robíte iné veci.
Možno sa to zdá neuveriteľné, no meditovať nemusíte len doma na vašej novej sedačke, určite sa to dá zvládnuť aj na ceste do práce, v autobuse alebo vo vlaku. Hlboké dýchanie a pokojná myseľ nikomu neprezradia o čo sa snažíte. Skúste si ich osvojiť a praktizovať denne. Nenechajte sa odradiť prvým neúspechom a skúšajte to znova a znova. Cvičiť by ste mali v aktívnom stave. Nie po jedle a pred spaním, keď máte väčší predpoklad únavy. Určite vám takéto spôsoby prinajmenšom pomôžu nájsť stratenú rovnováhu v živote.

Text a foto: PR