Solárna energia pre všetkých

Solárny panel
Solárny panel
Solárne panely sa objavujú na domoch a bytovkách stále častejšie. Využívanie slnečnej energie nie je len módnou záležitosťou, je to využívanie nevyčerpateľného zdroja energie, ktorým sa znižujú náklady na bývanie a šetrí sa životné prostredie.

Fotovoltaický panel využíva slnečné žiarenie na vytváranie elektrickej energie. Táto sa dá využívať priamo, alebo sa môže akumulovať v batériách, a využíva sa vtedy, keď je potrebná. Použitím fotovoltaických panelov môžeme znížiť spotrebu elektrickej energie z verejnej elektrickej siete, alebo môžeme vytvoriť úplne autonómny systém. Záleží len od nárokov a potrieb každého užívateľa.

Solárne panely pre chatu
Príkladom môže byť rekreačná chata. Využíva sa len občas, napríklad cez víkendy. Vtedy počítame s použitím osvetlenia, malej chladničky, pustíme si rádio, chceme si nabiť mobilný telefón.

Solárny  systém 200W 230V, 12V, USB
Solárny systém 200W 230V, 12V, USB
Nemáme veľké nároky, len základné využitie. Spotreba elektrickej energie nie je veľmi veľká, nepoužívame elektrický sporák, vysávač, žehličku, elektrický ohrievač a iné, energeticky náročné spotrebiče. Vypočítame si spotrebu na víkend, a zistíme, koľko energie na tri dni potrebujeme. Podľa toho sa navrhnú vhodné batérie, a k nim solárne panely na výrobu elektriny. Počas týždňa, kým sa chata nevyužíva, solárny panel pomocou slnečnej energie dobije batériu. Takto máme vždy na víkend dostatočnú zásobu elektrickej energie aj bez prípojky na elektrickú sieť. Jednoduché a praktické riešenie.

Zohrievanie vody inak
Môžeme si uviesť ďalší príklad. Slnko sa na ohrev vody využíva už dlho. Fototermické systémy využívajú kvapalinu, aby sa zabezpečil ohrev vody. To však prináša náročnejšie podmienky pre inštaláciu – väčšie zaťaženie strechy, trubky, izolácie, obehové čerpadlo atď. Samozrejme, je to využívanie alternatívneho zdroja na ohrev vody. Dá sa to však riešiť aj menej komplikovaným systémom. Fotovoltaický ohrev vody využíva solárne panely na výrobu elektrickej energie, ktorou sa ohrieva voda. Možno ho použiť praktický s ľubovoľným bojlerom, nie je potrebné druhé špeciálne vykurovacie teleso. Od fotovoltaických panelov vedie k bojleru iba tenký ohybný kábel, čo značne zlacňuje a zjednodušuje montáž.

Fotovoltaický systém na ohrev vody
Fotovoltaický systém na ohrev vody

Fotovoltaický systém na ohrev vody
Fotovoltaický systém nepotrebuje obehové čerpadlá, izolované potrubie, pretlakové ventily a v zime má vďaka lepšiemu chladeniu dokonca vyššiu účinnosť. Prípadnými prebytkami elektrickej energie je možné tiež dobíjať akumulátory, napr. pre LED osvetlenie, alebo s DC/AC meničom pre zálohovanie dôležitých spotrebičov (obehové čerpadlá kotlov na tuhé palivá, plynové kotly, núdzové osvetlenie). Použitie tohto systému je možné nielen pre rodinné a obytné domy, ale aj pre rekreačné objekty, areály športovísk, v priemysle, alebo pre firmy s väčšou spotrebou teplej vody. Toto dokazuje, že na ohrev vody sa dá ísť aj inak, a úsporne.

Slnko na rôzne spôsoby
Poďme sa pozrieť na získavanie elektrickej energie zo slnka aj z iného uhla. Slnko môžeme využiť ako zdroj elektriny každý deň. Solárne panely na výrobu elektriny môžu mať rôzne podoby.

Solárna nabíjačka s powerbank Xtorm Evoke 10 000mAh
Solárna nabíjačka s powerbank Xtorm Evoke 10 000mAh
K dispozícii máme veľký výber solárnych nabíjačiek na mobilné telefóny, alebo výkonnejšie aj pre tablety a notebooky. Môžu byť kombinované so zabudovanou batériou, alebo externou powerbankou, aby sme si energiu ukladali do zásoby a využívali ju vtedy, keď potrebujeme. Výkonnejšie nabíjačky môžu nabíjať autobatérie, alebo batérie pre rôzne dopravné prostriedky. Využívať ich môžu záhradkári, chatári, rybári atď. Záhradkári môžu využívať slnko aj na zavlažovanie. Solárne zavlažovacie systémy používajú slnko ako pohon pre čerpadlá, a zabezpečujú plynulé zavlažovanie pre skleníky alebo záhony. Slnečná energia je na rozdiel od nami využívaných zdrojov nevyčerpateľná. Neustály vývoj zabezpečuje stále vyššiu účinnosť solárnych systémov a ich využívanie v každodennom živote, aby zabezpečili dostatok energie a šetrili tak nielen náklady, ale aj životné prostredie.

Text a foto: PR