Zdravý spánok si veľa zásahov nevyžaduje. Postačia kvalitné obliečky

Snažíte sa po náročnom dni zaspať a uložiť do svojej dostatočne veľkej postele, aby ste ráno boli svieži a odpočinutí? Ak sa táto snaha pretiahne na viac ako hodinu, zrejme nie je niečo v poriadku.

Zdravý spánok si veľa zásahov nevyžaduje. Postačia kvalitné obliečky
Zdravý spánok si veľa zásahov nevyžaduje. Postačia kvalitné obliečky (Foto: lacneobliecky.sk)

Môže byť za tým práve spomínané množstvo stresu v práci, zlá kvalita postele alebo podlomené zdravie. Ako často meníte obliečky do postele? Za zníženou kvalitou spánku môže byť aj tento faktor. Ak si vyberiete zlú kvalitu, určite sa vaše telo ohlási neželanou reakciou. Aby ste tomu predišli, pozrite sa na najdôležitejšie kritériá správneho výberu najlepších obliečok.

Ako často meniť obliečky

Americkí vedci uskutočnili rozsiahlu štúdiu, aby zistili, ako často je potrebné meniť posteľnú bielizeň. Prišli na to, že v priebehu šiestich mesiacov sa začínajú vyskytovať v prostredí postele huby, a to viac ako 16 druhov.

Spôsobené je to tým, že sa z nášho tela odlupuje koža a prach, ktorý sme počas dňa na seba nabrali. Lupiny, vlasy a niekedy aj chlpy z domácich zvierať sú dokonalým prostredím na šírenie nepríjemných infekčných chorôb.

Z tohto dôvodu je nutné aspoň raz ročne dať vyčistiť vankúše a paplóny. Obliečky by sa mali meniť podľa odborníkov raz za dva týždne. Samozrejme, že to závisí od vás a vášho pohodlia. Uvedomte si ale, že v posteli trávite viac ako jednu tretinu svojho života, preto je dobré myslieť na osobnú hygienu aj počas spánku.

Minimálne zaťaženie okolia

V spálni by ste nemali mať veľa rušivých elementov. Ideálne bez techniky, televízie a mobilov. Jemné farby stien a žiadna vysoká teplota. To isté samozrejme platí aj pre tých najmenších, ktorým chcete asi rovnako tak dopriať maximálne pohodlie. Tu je možné spánok oživiť farebnými obliečkami do postieľky.

Spánok a jeho kvalita vplýva na naše zdravie a psychickú pohodu počas dňa. Aby ste sa vyhli častým problémom spojených s bolesťami, zariaďte si prostredie, v ktorom spíte veľmi jednoducho a pohodlne. Nezabudnite na vhodnú matrac, tu rozhoduje vaša aktuálna hmotnosť, výška a samozrejme aj vek. Kvalitné riešenia počas spánku sa naozaj cenia, preto sa nebojte do niektorých z nich aj investovať.

Text: PR