Zbavte sa vrások s kolagénom

Základnou stavebnou zložkou kože, kĺbov, šliach, svalov a väzív je kolagén. Nachádza sa v podstate v celom organizme. Ak ste o tejto látke ešte nepočuli zbystrite teraz. Táto látka totižto predĺži našu mladosť.

Zbavte sa vrások s kolagénom
Zbavte sa vrások s kolagénom (Foto: zeencollagen.com)

Kolagén je bielkovina, ktorá slúži ako spájacie tkanivo. Zaisťuje pružnosť tkanív a aj ciev a výrazne podporuje hojenie a regeneráciu organizmu. Jeho účinnosť a využitie v organizme tu ale ani zďaleka nekončí.

Účinky kolagénu

  • Kĺby, kosti, chrupavky, svaly, šľachy,… pohybový aparát je s dostatkom kolagénu v pohode. Kolagén zaisťuje hladké kĺzanie kĺbu v kĺbnej jamke, vyživuje a spevňuje šľachy a väzivá, ktoré sa pri pohybe namáhajú
  • Regenerácia – podporuje produkciu rastového hormónu počas spánku, kedy sa organizmus regeneruje.
  • Koža, vlasy, nechty – kolagén udržuje pleť pružnou, hydratovanou a hladkou (bez vrások). Spevňuje nechty a aj naše vlasy sú vďaka nemu pevnejšie a lesklejšie. Koža s kolagénom je elastickejšia, pevnejšia a vypnutejšia.

Užívanie kolagénu

Ako starneme produkcia kolagénu klesá. Organizmus aj to minimum, ktoré vytvorí presunie do kĺbov a svalov. Nedostatkom kolagénu býva najčastejšie postihnutá pokožka. Ovisnutá a ochabnutá pleť, celulitída a vrásky sú jasným znakom toho, že nám tento typ bielkoviny chýba. Doplniť ho môžete zvonku – stravou, alebo výživovými doplnkami.

Pokiaľ ste sa rozhodli pre doplnky výživy s kolagénom siahnite po tých práškových. Oproti ostatným majú pár výhod.

  • kolagén je veľká bielkovina, ktorá je pre organizmus ťažko stráviteľná. Kolagén v prášku obsahuje rozbité – rozštiepené reťazce tejto bielkoviny. V takomto stave je ľahko stráviteľný a do organizmu sa tak dostane dostatok tejto látky.
  • práškový kolagén sa rozrába vo vode. Samy tak môžete vidieť ako jednoducho sa rozpúšťa. Čím rýchlejšie sa rozpustí vo vode tým lepšie si s ním poradí tráviaci trakt

Kolagénové peptidy (rozštiepený kolagén) zvyšujú produkciu kolagénu v organizme.

Dobrá rada na záver

Pri kúpe kolagénu sa uistite, že obsahuje aj vitamín C. Tento vitamín zvyšuje vstrebateľnosť kolagénu. Bez neho by ste z jednej dennej dávky nezískali dostatok kolagénu do organizmu.

Text:PR