Masky na vlasy dokážu zázraky – a môžete si ich vyrobiť aj doma!

Vlasy – koruna krásy. To sa ľahko povie, ale ak ich máme suché a poškodené, poprípade nám vypadávajú, majú poškodené končeky alebo lupiny, nie je to celkom tak. Kto by netúžil po zdravých, dlhých a silných vlasoch? A čo tak vyskúšať domáce masky na vlasy? 

Masky na vlasy dokážu zázraky - a môžete si ich vyrobiť aj doma!
(zdroj: unsplash.com)

Dodržujte presný postup

Maska na vlasy je skvelým spôsobom, ako poskytnúť vlasom potrebnú starostlivosť a zlepšiť aj ich vzhľad a zdravie. Nemusíte míňať peniaze na drahé masky z drogérie – tie domáce sú pripravené z jednoduchých ingrediencií, ktoré určite nájdete vo vašej kuchyni a ešte sú aj prírodné, takže nemajú nežiaduce účinky. Majú však určité pravidlá používania. Po tom, čo si masku pripravíte podľa receptu, mali by ste si vlasy umyť bežným šampónom, pretože vlasy musia byť čisté, aby sa maska mohla lepšie absorbovať. Masku nanášajte rovnomerne – začnite od korienkov a postupujte po celej dĺžke. Pozor, lebo väčšinu masiek je najlepšie aplikovať na vlasové pramene, nie na pokožku hlavy. Pokožku iba jemne premasírujte krúživými pohybmi a nechajte masku pôsobiť na vlasy stanovený čas. Počas toho si môžete vlasy zabaliť do uteráka. Po stanovenom čase nezabudnite vlasy vymyť vlažnou vodou, aby vám v nich neostali zbytky masky.

Oleje aj cibuľa majú priaznivý vplyv na rast vlasov

A teraz sa už pozrime na konkrétne masky, ktoré sú určené na rôzne druhy problémov s vlasmi. Veľmi obľúbeným prírodným “zlepšovákom” je v prípade vlasov kokosový olej. Maska s kokosovým olejom posilňuje vlasy a stimuluje ich rast. Stačí zmiešať kokosový olej s medom a aplikovať ho na pokožku hlavy. Potom premasírujte pokožku hlavy, nechajte pôsobiť asi 30 minút a zmyte. Na vlasy má priaznivé účinky aj ricínový olej, pretože obsahuje kyselinu ricínovú, ktorá podporuje rast vlasov a zlepšuje ich kvalitu. Ricínový olej teda zmiešajte s olivovým olejom a aplikujte na vlasy. Maska by mala pôsobiť aspoň hodinu, potom ju zmyte šampónom. Urobiť si môžete aj cibuľovú masku – šťava z cibule totiž tiež stimuluje rast vlasov. Použiť ju môžete priamo, tak, že ju aplikujete na pokožku hlavy a necháte pôsobiť asi 15-20 minút. Ani teraz nezabudnite na opláchnutie vlasov vlažnou vodou. Spozorovali ste pri umývaní vlasov v kúpeľni podozrivú vlhkosť? Pozor, lebo aj tá vplýva na naše zdravie a v konečnom dôsledku aj zdravie vlasov, pretože môže vytvárať plesne. Naše najlepšie tipy, čo na pleseň v kúpeľni, nájdete tu.

Pre suché aj mastné vlasy

Na mastné vlasy odporúčame použiť masky, ktoré redukujú produkciu kožného mazu a zmierňujú tak mastnotu vlasov. Vyskúšať môžete napríklad masku s jogurtom a citrónovou šťavou. Stačí zmiešať 1/2 šálky jogurtu s 2 lyžicami čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy a nechať aplikované na vlasoch pôsobiť asi 20 – 30 minút. Potom je potrebné vlasy umyť aj šampónom. Na mastné vlasy sa ešte hodí maska s octom a vodou: zmiešajte 1/4 šálky octu s 3/4 šálkami vody a po umytí vlasov si týmto roztokom dôkladne opláchnite vlasy vodou. Opačný problém – suché vlasy vám zasa pomôžu vyriešiť napríklad banánová maska s avokádom. Stačí roztlačiť polovicu avokáda a polovicu zrelého banánu, vymiešať ich do hladkej zmesi a aplikovať túto zmes na vlasy. Nechajte pôsobiť asi 30 minút, potom umyte vlasy šampónom. Vlasy si po aplikácii a umytí masky odporúčame dodatočne ošetriť aj kondicionérom – všetku skvelú vlasovú kozmetiku si môžete kúpiť aj s využitím týchto zliav a kupónov, ktoré odporúčame. Ak sa vo veľkom množstve značiek a výrobkov neviete zorientovať, odporúčame pozrieť si aj naše rady pre nakupovanie.