Pleťovú vodu nemusíte kupovať – môžete si ju aj vyrobiť!
Pleťové vody majú svoj dôvod, prečo sú dobré na našu pleť a aká je ich funkcia. Ako ich však správne používať? A musíte si vždy kupovať pleťovú vodu len v obchode? Možno ste nevedeli, že pleťové vody si viete vyrobiť aj v pohodlí domova. Nie je to nič ťažké a ušetrí vám to peniaze. Tak poďme na to!
Obnovovanie kožnej vrstvy
Vrchná časť kože (epidermis) sa delí na 5 vrstiev. Najvrchnejšia vrstva sa nazýva rohová vrstva a skladá sa v priemere z približne 20 vrstvičiek sploštených buniek. Práve tieto bunky odumierajú a postupne sa rovnomerne olupujú, no na povrchu tejto vrstvy sa nachádza aj hydrolipidový film.
Hydrolipidový film tvorí prirodzenú ochrannú vrstvu na povrchu kože a pomáha jej udržiavať pružnosť a hydratáciu. A preto sa nanáša pleťová voda alebo tonikum, ktoré tvoria akoby dočasnú ochranu, keď je hydrolipidový film poškodený a musí sa vytvoriť nanovo. Odstraňuje sa najmä odličovaním a očisťovaním pleti.
Nie ste typ na domáce DIY a radšej by ste si kvalitnú pleťovú vodu kúpili? Nemusíte na to ani veľa minúť – v prípade, že nakúpite online, môžete použiť tieto kupóny a zľavy, alebo https://www.slevovy-kod.cz pre Českú republiku a pri nákupe ušetriť.
Aj proti zápalom
O pozitívnych účinkoch uhoriek na pleť ste už určite počuli. Uhorková pleťová voda – to je jednoduchá príprava a skvelý účinok. Pripravíte ju odšťavením uhoriek alebo môžete uhorky aj nastrúhať a počkať, kým pustia dostatok vody. Môžete ju ešte zriediť kojeneckou alebo prevarenou vodou. Následne ju preceďte do sterilizovanej sklenenej nádoby a uchovávajte v chladničke. Docielite tým aj skvelý osviežujúci účinok, pretože uhorky majú výborné hydratačné vlastnosti, osviežujú a čistia pleť.
Rumančeková pleťová voda má skvelé protizápalové účinky a pokožku oživí. Destilovanú alebo kojeneckú vodu priveďte do varu, pridajte sušený rumanček a nechajte 5 minút luhovať. Po piatich minútach vodu sceďte a nalejte do sklenej nádobky. Dajte si ale pozor, ak ste na rumanček alergickí.
Pozor na dátum trvanlivosti
Ružová pleťová voda je doslova legendou. Potrebujete na ňu len hrsť okvetných lístkov z ruže, destilovanú alebo kojeneckú vodu. Okvetné lístky ruže umyjte a vložte do hrnca. Prelejte vriacou destilovanou alebo kojeneckou vodou a prikryjte. Preceďte do sterilizovanej uzatvárateľnej nádoby a je hotovo.
Pri voľbe fliaš na pleťovú vodu vždy zvoľte radšej tie sklenené, než plastové. Plastové nádoby sú totiž náchylnejšie na množenie baktérií.
Nezabudnite aj na to, že takáto doma vyrobená voda nemá exspiráciu niekoľko mesiacov, ako je bežné u kúpených produktov, ale iba pár dní. Uchovávajte ju preto vždy v chladničke.
Hľadáte ďalšie tipy do domácnosti, ktoré by vám uľahčili každodenný život? Pozrite si aj tieto najlepšie mopy na podlahu a urobte z upratovania niekoľkominútovú, rýchlu záležitosť!