Ako správne hospodáriť s financiami, aby ste si mohli našetriť na veci, po ktorých túžite

Každá žena má svoje materiálne sny. Teda, myslím si, lebo ja ich mám. Drahšia kabelka, luxusná pleťová kozmetika, značkové topánky, pre každú z nás je to niečo iné. Ak nezarábame mesačne tisícky eur, tak si len tak nemôžeme dovoliť tieto veci nakupovať každý mesiac. Preto je potrebné naučiť sa hospodáriť s peniazmi, vedieť si odkladať a zároveň z toho čo nám zostane vedieť prežiť. Dnes máme pre vás tipy na to, ako si efektívne šetriť, no na druhej strane nie tak extrémne, že by ste si za to nemohli nič dovoliť.

Ako správne hospodáriť s financiami, aby ste si mohli našetriť na veci, po ktorých túžite
Ako správne hospodáriť s financiami, aby ste si mohli našetriť na veci, po ktorých túžite (Foto: pixabay.com)

Prečo je dobré šetriť?

Keď si zarábate, tak si chcete predsa peniaze užívať, no nie? Tak prečo je potom také dôležité ich ušetriť a nevyužívať to, že máte peniaze tu a teraz? V prvom rade by ste mali šetriť kvôli budúcnosti. Nikdy neviete, čo sa môže stať a čo vás čaká zajtra. Možno budete potrebovať peniaze na zdravotnú starostlivosť, možno zajtra prídete o prácu alebo sa vám naskytne príležitosť, do ktorej budete chcieť investovať. A nie je to len takáto blízka budúcnosť, ale aj čas, keď pôjdete na dôchodok alebo budete chcieť niečo ušetriť vašim deťom.

Na druhej strane, šetriť sa oplatí aj na konkrétne ciele, ktoré si stanovíte. Či už je to nejaká tá materiálna vec, zážitok alebo investícia do seba. Niektorí ľudia to robia tak, že sa uspokoja s niečím, čo je podobné ich cieľu, lebo sa im peniaze odkladať nechce. No nikdy nebudú úplne spokojní a stále budú myslieť na svoj pôvodný sen. Radšej si preto ušetrite a momentálne sa v niečom uskromnite, neskôr vám to totiž prinesie ovocie.

Stavte na klasiku – šetrite si do prasiatka

Aj keď sa to môže zdať ako detinský spôsob šetrenia, tak stále patrí k jedným z tých najúčinnejších a najlepších. Keď si vytiahnete peniaze z účtu, tak už vás nebude lákať to, že ich stále máte na nejakom sporení alebo podúčte, na ktoré máte kedykoľvek dosah. Kúpte si také prasiatko, ktoré sa nebude dať len tak otvoriť a keď už si z neho budete chcieť peniaze vybrať, tak ho budete musieť rozbiť. To vás odradí od občasného pocitu, že máte na peniaze dosah a môžete si z nich kedykoľvek vybrať.

Prasiatko je dobré aj vtedy, ak nemáte špecifický cieľ, no stále chcete mať nejakú tú finančnú rezervu. Bez ohľadu na to, či ho už máte plné, myslite aj na budúcnosť. Začať šetriť si, alebo ešte lepšie rovno investovať, na dôchodok bolo najlepšie už včera. Podľa skúseností klientov Finax prináša skvelý spôsob, ako môžete investovať do tisícov firiem a ich akcií a dlhopisov, pritom len od pár desiatok eur mesačne a bez skrytých poplatkov.

Určite si priority

Všetko v  našom živote je o nastavení si svojich hodnôt a priorít. Podľa toho jednotlivým častiam venujeme svoj čas, peniaze a energiu. Peniaze, ktoré zarobíte si rozdeľte do troch základných skupín – nevyhnutné výdavky, vlastná spotreba a časť, ktorú si ušetríte. Nevyhnutné výdavky sú, samozrejme, tie najdôležitejšie, ktoré každý mesiac musíte zaplatiť a sú viac-menej fixné. Výška spotreby a ušetrených peňazí je presne tá časť, ktorú viete ovplyvniť. Keď zmenšíte jednu zložku, pribudne viac tej druhej. Premýšľajte teda v tejto oblasti rozumne, no zároveň efektívne.