Zaujímavosti o banánoch – toto by ste mali o nich vedieť!

Banány patria medzi to najobľúbenejšie ovocie. Veľa ľudí si ho dáva na raňajky k ovsenej kaši, robí si z nich lievance na obed alebo si ich dá len tak samé na desiatu. No veľa z nich ani netuší, aké všetky zaujímavosti v sebe toto chutné ovocie skrýva. Potom nám môžete napísať, ktoré veci ste o banánoch netušili a ktoré vás najviac prekvapili.

Zaujímavosti o banánoch - toto by ste mali o nich vedieť!
Zaujímavosti o banánoch – toto by ste mali o nich vedieť! (Foto: pixabay.com)

Banán nie je ovocie

Možno ste to ani netušili, no banán naozaj nie je ovocie, ale je bobuľou. Banánovník je jednou z najväčších bylinných rastlín na svete, keďže nepatrí medzi stromy kvôli tomu, že nemá žiadny kmeň stromu. Je to vlastne tráva, ktorá dosahuje veľkosť až do 10 m. Na jednej takejto rastline zvyčajne rastie okolo 300 banánov.

Nie len žlté, ale aj červené, čierne a zlaté

V prírode nie je len jeden druh banánov, ten klasický žltý. Sú aj ďalšie rôzne druhy a odrody, a to napríklad červené banány, čierne a tzv. „zlaté“ banány. Červené banány pochádzajú z Ameriky a sú o niečo menšie ako tie klasické, žlté. Líšia sa aj v chuti, červené banány pripomínajú chuť malín alebo jahôd.

Zdravotné benefity banánov

Okrem toho, že banány obsahujú rôzne druhy vitamínov, majú aj skvelé účinky na vaše zdravie. Sú účinným preventívnym prostriedkom proti mŕtvici a srdcovému infarktu. Obsahujú aj veľké množstvo draslíka, ktorého nedostatok v organizme spôsobuje rozvoj kardiovaskulárnych ochorení.