Čím nahradiť perlivé a sladené nápoje

Máte vo zvyku každý deň piť sladené nápoje a kupovať si ich cestou do práce? Pre vaše zdravie bude lepšie, ak si čo najrýchlejšie odvyknete. Sladené nápoje nie len že majú kalórie navyše, ale dokážu negatívne vplývať na ľudský organizmus. Ale čím tieto nápoje nahradiť? Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré sú oveľa zdravšie.

Čím nahradiť perlivé a sladené nápoje (Foto: unsplash.com)

Vplyv sladených nápojov na naše zdravie

To množstvo cukru, ktoré sa v tomto type nápojov nachádza, dokážete v ústach vycítiť. Niekedy vás z toho môžu bolieť zuby. Ak ich podávate bežne deťom, tak v tomto mladom veku si môžu vytvoriť závislosť. Častými príznakmi pitia sladených nápojov je obezita, alergie aj kazenie zubov. Okrem cukru sa  v nich nachádzajú aj umelé farbivá, konzervačné látky a arómy, ktoré škodia nášmu zdraviu. Pol litra sladeného nápoja obsahuje 6 až 12 kociek cukru. Zažili ste ten pocit, keď ste boli po vypití sladkej vody ešte viac smädní? Presne to je najväčšia nevýhoda, pretože potom ich vypijete ešte väčšie množstvo. 

Čím tieto nápoje nahradiť?

Najlepším zdrojom tekutín je, samozrejme, čistá voda. Aby bol smäd čo najrýchlejšie uhasený, tak do nej môžete pridať pár kvapiek citrónu. Nie len že vás to viac „zasýti“, ale doplníte si tak vitamín C. Ak sa neviete vzdať bubliniek, tak si môžete raz za čas kupovať jemne perlivé minerálne vody. Pred nákupom je dobré skontrolovať, aké minerály sa vo vode nachádzajú a či ich môžete vzhľadom na svoj zdravotný stav prijímať vo vyššom množstve.

Cez zimu sú najlepšie nesladené ovocné a bylinkové čaje, ktoré vás príjemne zahrejú. Deťom odporúčame sladené vody nahradiť vysokopercentným džúsom, ale aj to len v obmedzenom množstve. Viac ako 350 ml za deň môže viesť k nechuti do jedla.