Užívanie magnézia – kedy ho máte nedostatok a aké sú jeho účinky?
Horčík alebo magnézium je jedným z najdôležitejších minerálov v našom tele. Podieľa sa na stovkách procesov a jeho nedostatok na sebe okamžite spoznáte. Ak chcete začať s jeho dopĺňaním vo forme tabliet, tak si dočítajte tento článok až do konca. Dozviete sa aj o tom, ako ho správne dávkovať pri rôznych problémoch.
Odporúčaný príjem
Nedostatkom magnézia trpí množstvo ľudí a často o tom ani nevedia. V jedlách z fastfoodov, polotovary a rafinované obilniny obsahujú minimum magnézia. Aj preto je jeho nedostatok tak rozšírený. Naopak, bohaté množstvo magnézia obsahuje listová zelenina, ovocie aj strukoviny.
Denná odporúčaná dávka sa odlišuje podľa veku. Tým najmenším stačí aj 80 mg denne, pričom dospelá žena potrebuje 310 mg denne a muž až 400 mg. Ak trpíte nejakou vážnejšou chorobou alebo neprijímate dostatok magnézia, tak sa nebojte tento doplnok zaradiť do stravy.
S čím vám magnézium pomôže
Keďže sa magnézium podieľa v množstve procesov v tele, tak je dôležité dopĺňať ho pri chorobách. Hydroxid horčíka funguje ako preháňadlo, takže ho môžete užívať pri chronickej alebo akútnej zápche. U diabetikov sa magnézium užíva na reguláciu cukru v krvi tým, že riadia tvorbu inzulínu. Športovci často využívajú magnézium na svalové kŕče. Aj duševné zdravie je dôležité, niekedy viac, ako to fyzické. Magnézium pomáha so zmierňovaním miernej až strednej depresie.
Kedy a ako dlho užívať magnézium?
Kedy je najlepší čas na užívanie magnézia? Je to úplne jedno. Keď si na užívanie tohto doplnku výživy spomeniete, vtedy ho môžete užiť. Oveľa dôležitejšia je pravidelnosť. Vždy si nastavte pripomienku alebo si krabičku s magnéziom položte vedľa postele. Takto si časom vytvoríte návyk. Na to, aby ste postrehli nejaké zmeny, tak musíte magnézium užívať dlhodobo, nech už je váš zdravotný problém akýkoľvek. Potvrdili to mnohé štúdie, ktoré skúmali vplyv magnézia na ľudský organizmus.