Ako sa opaľovať bezpečne? Tipy pre ľudí so svetlou pokožkou

Ľudia so svetlou pokožkou sú viac náchylní na spálenie slnkom. Ak je to aj váš prípad, iste nám dáte za pravdu, že bledá pleť a slnko nie sú veľkí kamaráti. Nepríjemnému suveníru z dovolenky v podobe spáleného chrbta sa však dá predísť. Pripravili sme niekoľko tipov, ako si pobyt na slniečku spríjemniť.

Ako sa opaľovať bezpečne? Tipy pre ľudí so svetlou pokožkou
Ako sa opaľovať bezpečne? Tipy pre ľudí so svetlou pokožkou (Foto: PR)

S opaľovaním by to nemal preháňať nikto, zvlášť však ľudia so svetlou pleťou. Poškodenie pokožky vplyvom UVA a UVB žiarenia totiž nemusí byť len krátkodobého charakteru (spáleniny, bolestivé začervenané miesta). Z dlhodobého hľadiska hrozí strata elasticity kože, vznik vrások, predčasného starnutia či dokonca rakoviny kože.

Začínajte pomaly

S pobytom na slniečku začínajte rovnomerne a pomaly. Prvých pár dní bohato postačí 10-15 minút opaľovania sa. Aj v tomto prípade však nevynechávate účinnú kozmetiku na opaľovanie, s ochranným faktorom (aspoň) 30. Po niekoľkých dňoch zvýšte dávky na 15 až 20 minút a zhruba po týždni vyskúšajte 30 minútové opaľovanie. Je zbytočné snažiť sa niečo urýchľovať – v takom prípade hrozí akurát nepríjemné spálenie, ktoré sa zmení na unavenú pokožku plnú vrások.

Ako sa opaľovať bezpečne? Tipy pre ľudí so svetlou pokožkou
Ako sa opaľovať bezpečne? Tipy pre ľudí so svetlou pokožkou (Foto: PR)

Opaľujte sa v správny čas

Vo všeobecnosti platí, že vystavenie sa slnku pred desiatou hodinou doobeda a po štrnástej hodine popoludní nie je pre pokožku také škodlivé. Ak sa ale nedá inak a pobytu vonku sa v tomto časovom horizonte prosto nijako nevyhnete, voľte aspoň primerané oblečenie. Malo by byť ľahké, vzdušné, z prírodných a čo najpriedušnejších materiálov. Nezabudnite chrániť hlavu klobúkom, oči slnečnými okuliarmi s účinným UV filtrom a pery balzamom s príslušným ochranným faktorom.

Starajte sa o svoje telo zvonku aj zvnútra

Ako sa chrániť pred slnkom? Napríklad dôkladnou starostlivosťou o telo. Veľmi prínosná je exfoliácia, teda odstraňovanie odumretých kožných buniek. A hydratácia, na tú by ste určite nemali zabúdať. Pleťové mlieko aplikujte ráno aj večer, len tak dostane vaša pokožka dostatok potrebnej výživy. Nezabúdajte ani na hydratáciu zvnútra. Základom je príjem dostatočného množstva tekutín (vody, polievok, kvalitných zeleninových či ovocných štiav), ktoré zabránia celkovej dehydratácii organizmu.

Ako sa opaľovať bezpečne? Tipy pre ľudí so svetlou pokožkou
Ako sa opaľovať bezpečne? Tipy pre ľudí so svetlou pokožkou (Foto: PR)

Tip na skvelú kozmetiku, ktorá vás ochráni proti UV žiareniu

Opaľovacie krémy sú v lete nevyhnutnosťou. Ak hľadáte tie najúčinnejšie a najspoľahlivejšie, obráťte sa na značku Bioderma. Rad kozmetiky na opaľovanie Photoderm od Biodermy chráni pokožku pred UVA aj UVB žiarením a obsahuje dokonca patent bunkovej bioochrany, ktorá hĺbkovo chráni bunky pred negatívnymi vplyvmi ultrafialového žiarenia. Kozmetika od Biodermy je dostupná v praktických balíčkoch so zľavami až do výšky 14€. Ak sa poponáhľate, prihlásite sa do súťaže a šťastie sa usmeje práve na vás, môžete vyhrať balíček kozmetických produktov šitý na mieru práve vám. Viac informácií získate na webe Photoderm.sk.

Text:PR