MagazínŽena.sk
www.KuponyZdarma.sk

Aj starší rodinný dom a byt môže fungovať moderne a dosiahnuť úsporu

27. apríl 2017 autor Redakcia, kategória Zaujímavosti

Bývanie v novom nízkoenergetickom dome má svoje nesporné výhody. Nie každý si však môže takéto sídlo vybudovať. Zdá sa, že viacerí sa musia uspokojiť so starým a menej kvalitným bývaním. Ale je to naozaj tak? Veď bývanie v staršom dome často znamená jedinečnú atmosféru s neopakovateľným pôvabom a s trochou námahy dokonca aj bývanie v nízkoenergetickom štandarde. Stačí len vedieť, ako nájsť rizikové miesta a predovšetkým ako ich účinne odstrániť.

Aj starší rodinný dom a byt môže fungovať moderne a dosiahnuť úsporu

Musíte si dať pozor na správne tesnenie
Na analýzu tepelných únikov existuje mnoho metód. Najviac informácií poskytujú termovízne merania, využívajúce fyzikálny jav, pri ktorom povrch každého telesa vyžaruje elektromagnetické žiarenie – nameria sa intenzita žiarenia a z nej sa určí teplota telesa. So zvyšovaním teploty telesa rastie aj intenzita vyžarovania. Pretože pri izbových teplotách je vyžarovanie najintenzívnejšie v infračervenej oblasti, nazývajú sa zariadenia pracujúce na tomto princípe aj infračervené teplomery. Pokiaľ máte podlahové vykurovanie, a predsa sa vám nedarí uchovať dostatočné teplo v dome, nehľadajte chybu v ňom. Takéto meranie vám presne povie, v ktorých miestach izby a celého domu je najviac netesniacich bodov.

Aj pri zateplení sa robia chyby
Pri zlepšovaní energetických nárokov stavby je často využívané vonkajšie kontaktné zatepľovanie. To znamená, že na vonkajšiu omietku, alebo iný povrch domu vám aplikujú izolačnú vrstvu. Aj pri uplatnení zatepľovacích systémov však často dochádza k ich poruchám až haváriám. Jednou z príčin porúch je snaha o čo najlacnejší systém, ktorý využíva menej nákladné materiály, pričom ich kvalita nemá s plnohodnotným zatepľovacím systémom nič spoločné.

Ďalšia z príčin je neodborná montáž, pretože v snahe o čo najväčší zárobok a čiastočne aj vplyvom cenovo podhodnotených ponúk sa stavebné firmy snažia šetriť tam, kde to nie je vhodné. Tak ako si vyberáte kvalitné stenové vykurovanie, dbajte aj na voľbu vysoko ceneného materiálu na izolovanie. Ešte lepšie je myslieť na použitie vhodných stavebných prvkov pri budovaní domu.

Text a foto: PR