Diéty, ktoré môžu poškodiť vaše zdravie

Diéty sú tu s nami už dlhé roky. Sú ideálnym nástrojom na to, ako zhodiť kilá navyše. Veľa ľudí si nevie nastaviť jedálniček tak, aby sa dostali do kalorického deficitu a tým zhodili potrebné kilá zdravším spôsobom. Hľadajú si jedálničky a presne si sledujú, čo môžu a nemôžu jesť. Diéty, ktoré spomenieme v článku sú nebezpečné hlavne kvôli tomu, že telo nedostáva vitamíny a minerály, ktoré potrebuje. Zároveň sú nebezpečné z dlhodobého hľadiska.

Diéty, ktoré môžu poškodiť vaše zdravie (Foto: unsplash.com)

Ketodiéta

Podľa odborníkov je táto diéta nebezpečná a nezdravá hlavne kvôli tomu, že sa z jedálnička vyraďujú základné potraviny a uprednostňuje sa len určitá skupina potravín, na ktorých je celá strava postavená. Pri tejto diéte prijímate nízke množstvo sacharidov a vysoký podiel tukov. Dostanete sa do stavu, ktorý sa volá ketóza, čo znamená, že sa vám mení metabolizmus a začne spaľovať tuky. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že budete mať nedostatok vitamínov z ovocia a zeleniny, zhorší sa vám trávenie a môže nastať jojo efekt.

Bodová diéta

Je to podobný typ, ako ketodiéta, pričom obmedzíte sacharidy a začnete jesť viac tukov, bielkovín a máte aj neobmedzené množstvo alkoholu. Problém je v tom, že sú jednotlivé jedlá obodované, pričom môžete zjesť za deň len určitý počet bodov. Sú nastavené nepomerne a často aj keď zjete viac kalórií, tak máte menej bodov. Vysoký obsah tukov v strave môže spôsobiť problémy s fungovaním niektorých orgánov a zvýši sa riziko výskytu infarktu. 

Surová strava

Viete si predstaviť, že by ste prestali variť, piecť a dusiť? Presne o to v tejto diéte ide. Jedlo nie je tepelne upravované a vy jete len surovú stravu. Inak sa to volá aj paelotická diéta. Surová strava môže obsahovať nedostatok tukov, vápnika, železa, zinku aj bielkovín. Predsa len, surové mäso jesť nebudete, takže prídete o dôležitú zložku klasickej stravy. Úplne vylúčite aj potraviny, akými sú ryža, cestoviny či strukoviny.