Čo prezradia vaše oči? Toto odhalil výskum

„Zahľaď sa človeku do očí a zistíš jeho zámery,“ uvažuje vedec Mo Costandi. Hovorí sa, že „očí sú oknom do duše človeka.“ Odhaľujeme cez nich skryté emócie, nevyslovené túžby a hlboké city alebo nenávisť. Preto si kladieme otázku, čo prezradia naše oči?

Čo prezradia vaše oči? Toto odhalil výskum

Hoci moderná veda spochybňuje existenciu nehmotnej duše, nezavrhuje starú pravdu – naše oči nielen odrážajú to, čo sa deje v nervovej sústave a mozgu, rovnako ovplyvňujú do akej miery si dokážeme zapamätať fakty a veci, alebo sa rozhodovať. Oko sa neprestajne pohybuje, pohyb sa deje aj na podvedomej úrovni, bez toho, aby sme si to uvedomovali. Zatiaľ čo čítate, vaše oči vykonávajú neustále kmitanie, ktoré je výsledkom prečítaného slova. Vchádzate do miestnosti, zreničky sa rozšíria, aby nám umožnili poobzerať sa naokolo.

Za zmienku rozhodne stojí opis činnosti oka počas pohybovej aktivity – nervové zakončenia oka spôsobia, že oko neúmyselne koná silu kmitania, aby sme veci okolo nás videli detailne a bez rozmazania. Orgán zraku bdie aj počas spánku – uskutočňuje sa tzv. REM spánok, oko síce nevyvíja toľko aktivity ako za dňa, ale nie je ani nečinné. Pomaly sa dostávame k pointe, že pohyby očí odhaľujú naše myšlienkové procesy.

Štúdia, ktorá skúmala rozšírenie zreničiek mala za dokázané, že ak sme neistí a necítime sa vo svojej koži, zreničky sa nám rozširujú, vnútorný očný tlak sa zvyšuje a naše oči kmitajú. Fakt podporil aj zistenia v prípade rozhodovania – účastníci, ktorí nežmurkali a nemali rozšírené zreničky sa ťažšie dali presvedčiť. Tobias Loetscher a jeho kolegovia z univerzity v Zurichu si vybrali 12 účastníkov, aby pozorovali aké čísla si účastníci na základe pohybu očí zvolia.

Dopracovali sa k záveru, že smer a uhol pohybu oka určuje, či si vyberú číslo väčšie alebo menšie. Účastníci, ktorí sa pozreli dohora napravo, si vybrali väčšie čísla, zatiaľ čo ostatní, ktorí sa pozerali vľavo dolu, si vybrali číslo menšie. Akonáhle sa vyskytla väčšia odchýlka oka počas pohybu, výskumníci badali väčšiu vzdialenosť medzi číslami. To nahráva zisteniu, že vybavenie si abstraktného čísla v mysli súvisí so vzdialenosťou pohybu oka.

Štúdia nedopovedala základnú otázku – či súvis medzi zmenami pohybu oka má vplyv na myslenie. Výskumníci zo Švédska rozšírili teóriu o ďalší záver – vďaka tomu, že naše oči neustále kmitajú a vykonávajú pohyb, umožňujú ľahšie vybavovanie a vyhľadávanie informácií v mozgu. Na výskum najali 24 študentov, požiadali ich, aby pozorne preskúmali sériu obrázkov ukazujúcich sa v rohu obrazovky. Potom si študenti vypočuli niekoľko tvrdení o predmetoch, ktoré videli.

Ilustračný príklad: „Auto zahlo doprava“. Mali uviesť, či je výrok pravdivý alebo nie. Oči účastníkov sa rozhliadali po miestnosti, iní sa sústredili na malý krížik na obrazovke alebo v rohu. Výsledok? Ľudia, ktorí sa obzerali po miestnosti mali lepšie výsledky ako tí, čo sa upriamili na krížik v strede. Tí, ktorí sa sústredili na pozorovanie objektu v rohu obrazovky a sledovali ako sa objekt pohybuje si počínali lepšie ako ostatní, ktorí sa upriamili na krížik sídliaci v rohu bez pohybu.

Dokážeme si vyvodiť záver – túlavé oči účastníkov boli najlepšie koncentrované na vybavovanie si informácií z pamäte. Mohol to spôsobiť rovnako fakt, že oko si lepšie pamätá informácie v medzi priestore. Oči sa pohybujú na nevedomej úrovni, bez toho, aby sme zasiahli. „ Ľudia sa často pozerajú na niečo, čo predtým videli a preto sa ich oči pohybujú rôznymi smermi. Vybavujú si informácie z pamäťovej stopy. “ domnieva sa psychológ Roger Johansson z univerzity v Lunde.

Iná štúdia hovorí o inej slepote – na reklamu. Tie sú všade okolo nás a mnoho z nich už automaticky nevnímame. Pri internete to platí dvojnásobne. Tie blikajúce, textové, zvýrazňujúce a inak sa snažiac nás upútať, presne tieto reklamy sa snažíme ignorovať. Ešte že v eshopoch nás reklamy minú alebo nie? Taký aliexpress ponúka státisice produktov a ak chce obchod niektorý ukázať viac ako iný, vrámci svojich stránok natrafíme aj na reklamy. Jedna dobrá správa na záver. Konečne je Aliexpress v slovenčine vďaka stránke alivslovencine.sk, kde môžete prepnúť obľúbený čínsky eshop kompletne do slovenčiny.

Zdroj: bbc.com, foto: ilustračné (flickr.com)