Čo ste o oku nevedeli

Oči by sme si mali chrániť a strážiť doslova ako oko v hlave. Ide totiž o mimoriadne zložitý a maximálne citlivý orgán, ktorý si zaslúži zvýšenú pozornosť a starostlivosť. Prinášame vám zopár zaujímavých informácií o očiach, ktoré ste nevedeli. Pri niektorých vám možno budú vyliezať oči z jamiek.

Čo ste o oku nevedeli

Najväčším svalom ľudského tela je sedací sval, tým najrýchlejším je ale oko. Zabezpečiť činnosť očí pritom nie je žiadna malina, na ich funkcii sa totiž podieľa viac ako 200 miliónov menších či väčších článkov a častí. To je číslo, z ktorého sa celkom slušne zahmlieva pred očami, čo poviete? Oči nám pomáhajú celistvo vnímať naše okolie aj vďaka tomu, že sú v páre. Môžeme tak rozoznávať priestor, jeho výšku, hĺbku a dĺžku. To dávalo a dáva človeku výhodu v boji o prežitie, podobne ako schopnosť periférneho videnia.

Keď oko správne nefunguje
Nech už sú dôvody akékoľvek, faktom je, že väčšina populácie trpí určitou vadou oka. Ide o refrakčné chyby, ktoré sa prejavujú na optickom systéme oka. Zdravé oko prijíma svetelné lúče a zaostruje ich na jedinom bode na sietnici. Naproti tomu oko s refrakčnou chybou správne zaostriť nedokáže, lúče vstupujúce cez rohovku sa správne nelámu a zbiehajú sa pred sietnicou, za ňou alebo v dvoch rôznych bodoch. V takýchto prípadoch hovoríme o krátkozrakosti, ďalekozrakosti, či astigmatizme. Všetky spomenuté vady sa však dajú operatívne odstrániť.

Lieči sa laserom
V modernej očnej chirurgii prebiehajú operácie pomocou špecializovaných laserov. Nie inak tomu je aj v laserovom centre Cornea, jednom z prvých centier laserovej refrakčnej chirurgie na Slovensku, ktoré sa môže pýšiť viac ako dvadsiatimi tisíckami úspešne vykonaných operácií. Skúsení odborníci sa tu zaoberajú korekciou dioptrických chýb oka pomocou najšpičkovejších dostupných zariadení, akými sú excimetrový laser a femtosekundový laser. Pacienti centra Cornea určite ocenia rozdiel, ktorý je po liečbe vidieť.

Text: PR, foto: cornea.sk