Poznáte 4 TOP futbalistky histórie?

Hviezdy svetového futbalu by vedel vymenovať snáď aj športový analfabet. Ale trúfli by ste si ukázať na tie najlepšie hráčky – futbalistky?

Poznáte 4 TOP futbalistky histórie
Poznáte 4 TOP futbalistky histórie (Foto: unsplash.com)

Marta, Brazília

Pelé v sukni, taká je prezývka jednej z najlepších futbalistiek histórie. Marta je typickým produktom brazílskeho futbalu – má skvelý prehľad v hre a obdivuhodnú techniku, vďaka ktorej vyniká pri hre 1 na 1. Môže sa popýšiť piatimi víťazstvami v rade v ankete FIFA o najlepšiu hráčku na svete (2006-2010). V súčasnosti háji farby tímu Orlando Pride a v roku 2018 oslávi 32.narodeniny. Najvyšší čas na veľký tímový úspech s brazílskou repre.

Mia Hamm, USA

Keď v roku 2004 vešala reprezentačné kopačky na klinec, mala Mia Hamm na svojom konte rekordných 158 gólov, čo je doteraz platný rekord. Bola najlepšou hráčkou svojej generácie, rýchlou útočníčkou s výborným čuchom na góly. Dvakrát sa stala hráčkou roka, je členkou Medzinárodnej futbalovej siene slávy, držiteľkou dvoch svetových titulov (1991 a 1999) a olympijských zlatých medailí (1996 a 2004).

Birgit Prinz, Nemecko

Aj Európa mala svoj ofenzívny klenot. Birgit Prinz bolo veľmi ťažké brániť. Presne vedela kedy vystreliť a kedy prihrať, navyše disponovala pozoruhodnou telesnou konštrukciou a rýchlosťou. Svoj prvý reprezentačný gól za ženskú repre strelila ako 16ročná a počas svojej kariéry k nemu pridala ďalších 127. Je držiteľkou dvoch triumfov z majstrovstiev sveta a troch honorov najlepšej hráčky sveta v rade (2002 – 2004).

Sun Wen, Čína

Ak čínsky futbal niekedy zažíval svoj zlatý vek, určite to bolo v časoch pôsobenia Sun Wen. Skvelá Číňanka nastrieľala v 152 medzištátnych stretnutiach 106 gólov. Jeden z tých „naj“ na OH v Sydney, kedy prekonala americkú brankárku strelou z tridsiatich metrov. Absolútny vrchol však s Čínskou repre nedosiahla, napriek tomu, že dvakrát tomu bola veľmi blízko. Na OH v roku 1996 aj na svetovom šampionáte 1999 však Čínu vo finále vždy zastavili Američanky.

Text: PR