6 typov priateľov, ktorých sa je lepšie vyvarovať

Buďme veľmi opatrní pri voľbe svojich priateľov. „Nevhodná spoločnosť kazí dobré zvyky,” odkazuje Pavol v 1. Liste Korintským, 15. Kapitole. Jeho slová som nikdy nebrala vážne. Aspoň dovtedy, kým som si to neuvedomila. Podvedome som dovolila zlému, aby ma ovládalo.

6 typov priateľov, ktorých sa je lepšie vyvarovať

Moji nevhodne zvolení priatelia zo mňa vyformovali osobu, ktorá sa vzďaľovala od Božích zámerov. Keď sa obzriem do minulosti, spätne si uvedomujem svoju naivitu. Pavlove slová ma úplne pohltili.

Pravdou je, že to, koho si vyberáme, aby s nami trávil čas, práve tento človek ovplyvňuje náš život viac než by sa mohlo zdať. S priateľmi dokážeme uskutočniť úspechy a ciele, o akých sme ani nesnívali. Ak sa nimi necháme ovplyvniť, rovnako dokážu zbúrať naše sny od základov. Nemali by sme ich nadobro odstaviť zo svojho života, len preto, že nespĺňajú požadované kritériá. Naopak, len by sme mali seriózne uvažovať nad tým, ako veľmi ovplyvňujú naše životy.

Ideálny priateľ neexistuje. Mali by sme si zobrať ku srdcu správnych priateľov a zamedziť nesprávnym, aby ničili náš život. Odhaľme spolu 6 základných typov ľudí, s ktorými sa priatelíme a chtiac- nechtiac narobia vietor v našom poriadku.

#1 Priateľ, ktorý vám hovorí všetko, čo si želáte počuť
Tento typ priateľa vám povie presne to, čo chcete počuť. Vedia, čo od nich chcete. Povedzme si na rovinu, je to len skupina, nemýľte si ich s priateľmi. Skupina zdieľa tie isté názory, chodia spolu vymetať bary, fandia tomu istému klubu. Je to vaša predstava priateľstva? V skutočnosti vás vôbec nemajú radi. Sústredia sa na niečo, čím disponujete- obľúbenosťou, prezentatívnym vzhľadom, vyšportovanou postavou.

Ich zámery s vami vôbec nemajú za cieľ priviesť vás k Bohu a urobiť z vás najlepšieho človeka, akým sa môžete stať. Blízki priatelia, ktorým na vás záleží, sa nebudú strániť odhalenia vašich neistôt a temných stránok osobnosti. Pomôžu na ceste za úspechom. Samozrejme, že to nebude príjemné otvoriť Pandorinu skrinku tajomstiev. S láskou a najlepšie, ako budú vedieť, sa posnažia, aby vaše momentálne nedostatky nevyústili do trvalej skazy vašej osobnosti.

#2 Priateľ bez cieľov a ambícií
Citujem Francis Bacon: „Našim najväčším strachom nie je neúspech, byť úspešný v niečom, na čom nám vôbec nezáleží.” Vaši pseudo priatelia majú ciele, ktoré stoja za bagateľ- zdolať 2 série Netflixu za jeden deň, Xbox, filmy, opačné pohlavie, ísť cez víkend na párty.

Strácajú svoj drahocenný čas niečím, čo ich k ničomu podstatnému neprivedie. Stačí, aby ste navrhli, či by s vami nešli dobrovoľne pomáhať sociálne slabším, učiť sa na skúšky, ísť na biblickú hodinu… hrach o stenu hádžete! Obklopujte sa ľuďmi, ktorí chcú zmeniť svet na lepšie miesto pre život, a uspieť vo veciach vyššieho zámeru.

#3 Priateľ egocentrik
Všetky oči na mne. Celý čas. Nie je nič a nikto, kto by ma zatienil. Máte priateľov tohto druhu? Vo vnútri ich zožiera závisť a trpkosť. Sú dokonalo neistí. Prvý scenár- ich život je dráma, televízny sitcom v nadživotnej veľkosti. Väčšina z nich nemá ani tušenie prečo. My vieme- zapredali svoje duše komoditám obdiv a pozlátka. Vďaka nim padnú na hlboké dno. Žiadajú všetko, čo možno získať.

Bažiť po materiálnych a rýchlo vyprchajúcich hodnotách spôsobí ľudskú obmedzenosť, čo nedokáže oceniť nič hodnotné. Títo ľudia sú vysoko nákazliví. Nedokážu nič, len brať. Profitujú z vašej energie, radosti a času. Nie je možné, aby sa tešili z vašich úspechov. Vidia len tie svoje. Honba za obdivom a pozornosťou im nedovoľuje, aby sa s vami tešili. Zaberú celé zadné sedadlo.

Skutočné priateľstvo je proces prijímania a dávania. Priatelia sú schopní tešiť sa z vašich úspechov spolu s vami. Niekedy je potrebné prenechať zadné sedadlo tomu, kto ho viac potrebuje. Vedieť podeliť sa a zdieľať spoločnú radosť. S ochotou a radosťou sú pripravení vás vypočuť. Čokoľvek im chceme povedať.

#4 Priateľ „ja zato nemôžem”
Nič zlé sa nestalo jeho pričinením. Za všetko sú vinní ostatní. Nevie si priznať vinu. „Spravil som to, ale Jill ma prinútila. ” „Jano už stihol poslať text, len som ho napísal, nič viac. Fakt, je to jeho vina.” Spoznali ste v tom svojho priateľa? Nielenže odmietajú niesť zodpovednosť za svoje činy, dokonca sa odmietajú za kohokoľvek a čokoľvek postaviť. Sú to ovce bez vlastného názoru. Vyhovuje im podrobiť sa verejnej mienke, nechať sa unášať prúdom.

Ak to tak robia ostatní, oni predsa nebudú výnimkou. Prečo je nezdravé s nimi udržiavať vzťahy? Z jednoduchého dôvodu- nechajú sa unášať prúdom a nechcú narušiť svoje kruhy individuálny postojom, ktorý môže a nemusí byť vítaný. Mať vlastný názor je pre nich vysoko nebezpečné. Zabúdajte, že vy pri nich budete mať svoj názor. Odmietajú prevziať zodpovednosť za svoje činy. Ich pôsobením sa vám ľahko môže stať, že budete ovcou bez vlastného názoru a zodpovednosti.

Potrebujeme ako soľ, mať pri sebe ľudí, čo si cenia svoju hrdosť, poznajú svoju hodnotu a nevzdajú sa svojich názorov len preto, že to chcú iní. Postačí jedna slabá chvíľka, ktorej sa poddáme. Nepodržia nás, ale stiahnu dole, do väčších problémov.

#5 Priateľ negativista
Žijeme vo svete, kde cynizmus je obranným mechanizmom väčšiny obyvateľstva. Zázrak natrafiť na pozitívneho zmýšľajúceho človeka. Nie je novinkou, že kresťanskí duchovní najvyšší a kazatelia ( v súčasnosti ku nim patrím), podávajú zlovestný a cynický pohľad na spravodlivého Boh, ktorý sa nevie dočkať, kedy zničí celý svet. Nie je to len o oprávnenom, súdiacom postoji Boha. Vzhliada na svet cez objektív spásy, odpustenia hriechov, vykúpenia a nádeje.

Nemôžeme sa na svet pozerať podobne, ak nemáme optimistický uhol pohľadu. Ľudia s negatívnym postojom vyčerpávajú sami seba. Chcú nás obrať o radosť zo života. Vtískajú do našej mysle víziu sveta a života rovnako beznádejného ako je ten ich.

Ak trávite veľa času s ľuďmi, ktorí vás čoraz viac zabárajú do bahna negatívnych vízií a beznádeje, je načase poobzerať sa po vhodnejšom priateľstve a staré zväzky porušiť.

#6 Priateľ, čo nedokáže odpúšťať
Píšu si zoznam všetkých hriešnikov a prestúpení voči svojej osobe. Presne vedia kedy im bolo ublížene, ako im iní ukrivdili a nedopriali. Na tieto prehrešky nevedia zabudnúť. Míňajú príliš veľa energie satisfakciou v podobe pomsty. Oko za oko, zub za zub. Cítia sa byť celým svetom ukrivdení. Každé ráno sa prebúdzajú s pocitom zatrpknutosti a horkosti. Odpustenie a milosť sú pre nich cudzie pojmy.

Sú s vami za dobré, až pokým ich niečím neurazíte alebo znevážite. Putujete na zoznam čiernych duší určených na ich pohŕdanie. Ich odpustenie je limitované a určené len pre vyvolených. Žiadajú od Boha, aby ich obdaril milosťou. Neuvedomujú si, že Boh od nich očakáva zaprieť samých seba, naučiť sa odpúšťať všetkým a oslobodiť tak svoje bytie.

Nájdite si priateľov, ktorí vedia bohato odpúšťať iným. Odmietli vo svojom srdci ponechávať horkosť a zatrpknutosť. Je ti ich získaná cnosť od Boha. Ak vám cesty skríži niekto taký, je to hotové požehnanie. Vyberajte si priateľov opatrnejšie. Ovplyvnia to, akou osobnosťou práve ste a môže sa stať v blízkej budúcnosti.

Zdroj: relevantmagazine.com, foto: ilustračné (flickr.com)