Tipy ako zariadiť detskú izbu
Snáď každý rodič by chcel pre svoje dieťa len to najlepšie. Dobrou voľbou ako začať je vytvoriť mu dokonalý priestor doma. Pri zariaďovaní detskej izby však mnohokrát hrajú hlavnú úlohu peniaze. Aj s ohľadom na tento moment sme pre vás pripravili súbor finančne nenáročných rád, ktoré môžete okamžite aplikovať do praxe.
Vhodná podlaha
Najmä menšie deti potrebujú miesto na hranie. A často ho hľadajú práve na podlahe. Tá by preto nemala byť z drevených parkiet, ktoré sa veľmi ľahko poškriabu. Aj koberec je na vážkach. Drží sa na ňom prach, nečistoty a najmä na bledších typoch je časom vidieť každý fľak. Ako víťaz preto vychádza korková podlaha. Nenáročná na údržbu, príjemná na dotyk a dostatočne odolná, aby vydržala nápor detských hier.
Aký nábytok?
Dieťa potrebuje k svojmu životu priestor, preto by detská izba určite nemala byť nábytkom preplnená. Ostré hrany sú kontroverznou témou, no za nás napíšeme, že nevadia. Samozrejme, že dieťa treba pred možným úrazom varovať, ale istá miera rizika je zdravá a prítomná v každodennom živote. Detský nábytok sa však v zásade vyrába s ohľadom na tento moment a v ponuke obchodov určite nájdete dostatok nábytku so zaoblenými hranami a bez sklenených výplní.
Pracovný kútik
Toto časom čaká každé dieťa, ktoré sa stane žiakom alebo študentom. Písací stôl by v detskej izby určite nemal chýbať. Umiestniť ho treba tak, aby si dieťa pri písaní netienilo rukou. Zdroj svetla pre ľaváka by mal prichádzať sprava, u praváka z opačnej strany. Prirodzený svit svetla je dobré podporiť stolovou lampou. Na stolíku by nemalo byť priveľa vecí, zároveň by mal byť dostatočne vysoký, aby sa pri ňom dieťa nehrbilo.
Posteľ
Výber postele by ste rozhodne nemali zanedbávať. Dieťa potrebuje výdatný spánok a taký si bude môcť dopriať len na dostatočne priestrannej posteli. Vybavená by mala byť tvrdším matracom, ktorý zabezpečí lepšie prekrvenie organizmu počas spánku a chrbtici dodá potrebnú oporu.
Text: PR, foto: biano.sk