Čo umožňuje deťom pohodlne sa hrať?

Deti sa chcú hrať za každých okolností. Na to však potrebujú bezpečné a pohodlné prostredie. To je už úlohou rodiča, rovnako ako aj dávať na dieťa neustále pozor. Najlepšie je, keď dieťa hrou vedieme. Usmerňujeme tak, aby mu hra priniesla nielen zábavu, ale ho aj posúvala v zručnostiach. Dnes sa zameriame na podmienky pre takúto formu hry.

Čo umožňuje deťom pohodlne sa hrať?
Čo umožňuje deťom pohodlne sa hrať? (zdroj: FamVeld / Shutterstock.com)

Hra to nie sú len hračky

To, že dieťa vezme do rúk svoju obľúbenú hračku, ešte neznamená, že sa hrá. Buď samo alebo za pomoci rodiča ju má funkčne používať a zapájať do rôznych interakcií v ďalších hrách. Na to vôbec nepotrebujete celý sortiment najnovších detských hier. Dobre vám poslúži napr. obrázková kniha alebo maľovanka, kde každý jeden obrys a tvar o niečom vypovedá.

Až v skupine takýchto tvarov a neskôr aj farieb vzniká obrázok. Postupne začíname od najjednoduchších, čím si dieťa cibrí predstavivosť. V prípade, že kreslí minimálne prstom po obrázku, tak aj jemnú motoriku. Nezostávame len pri napodobňovaní tvarov, pomenúvame ich, spočítavame a vyfarbujeme.

Zotrvá váš drobec pri knihách len pár minút? Ideálny čas ponúknuť mu novší a pre malých neposedníkov sčasti aj atraktívnejší spôsob takejto hry. Obrázkami vylepšená podložka pre deti umožňuje veľmi interaktívnu formu zábavy. Každá nesie iný motív, dieťa postupne spoznáva a objavuje svet, zároveň sa pritom môže bezpečne kotúľať, prevaľovať alebo štvornožkovať.

Je na hru dieťa skutočne pripravené?

O hre možno uvažovať už od prvých úchopov a načahovaní sa za hračkami. Od tohto momentu zručnosti u dieťaťa ďalej len a len rozvíjame. Hry mu prispôsobujeme podľa veku, kombinujeme oddychové s učenlivými aktivitami. Dieťa ale nepreťažujeme, sledujeme k čomu inklinuje viac a chválime ho za všetky „malé“ úspechy.

Na každú hru potrebuje dieťa vyspieť. A aby priniesla úžitok, je nevyhnutná fyzická aj psychická kondícia. Dieťa sa musí dobre cítiť a byť oddýchnuté. V útlom detstve má práve oddych veľký vplyv na vývoj a emočné zdravie. Spánok je v tom kľúčový, a preto popri základnej nezabúdajme ani na doplnkovú výbavu. Patrí k nej aj kvalitná plachta na posteľ pre veľmi komfortné prostredie, nerušený pohyb, pre citlivosť k pokožke aj k životnému prostrediu. A po dobrom spánku aj hranie ide lepšie!

Komerčný článok