Práca v zahraničí je veľkým lákadlom

Vstup do Európskej únie, otvorenie pracovného trhu, žiadne víza ani cestovný pas, aj toto všetko sú dôvody, prečo je práca v zahraničí taká obľúbená. Okolo roku 2000 pracovalo vo Veľkej Británii približne 5000 tisícov Slovákov a v súčasnosti? Dnes sa toto číslo pohybuje na úrovni 70-tisíc ľudí pracujúcich na Ostrovoch. Čo je tým najväčším lákadlom na práci v zahraničí? Dôvody má každý iné, tu sú niektoré z nich.

praca

Vyšší plat
Obrovským lákadlom v západnej Európe sú hlavne vyššie platy. Pracovať ako opatrovateľka v Anglicku znamená zarábať mesačne okolo 1900 € mesačne, na Slovensku je plat opatrovateľky približne tretina z toho anglického. V Nemecku a Rakúsku sa platy pohybujú na podobnej úrovni ako vo Veľkej Británii. A keď máte vyšší plat, môžete aj viac cestovať. Aj to je jeden z hlavných dôvodov – cestovanie.

Lepšie kultúrne a pracovné prostredie
Nebudeme si klamať, pracovné a aj kultúrne prostredie na Slovensku vôbec nevyužíva svoj potenciál a chradne. Preto sa niektoré ženy rozhodnú odísť do zahraničia, opustiť svoje dobré postavenie vo firme a zamestnať sa ako opatrovateľka niekde v Rakúsku, Holandsku či Luxembursku len preto, aby sa najprv zdokonalili v jazyku a potom našli lepšiu prácu a podmienky pre život.

Dokázať si, že na to mám
Niektorí ľudia chcú dokázať sebe alebo aj svojim blízkym, že majú na to odštartovať kariéru od nuly – nájsť si sám prácu, bývanie, spoznať nových ľudí, presadiť sa v neznámom prostredí. Vtedy ten úspech chutí oveľa viac. Dôvodom odštartovať svoj život od nuly a zabudnúť na minulosť môže byť aj rozchod, strata blízkeho či neférové vyhodenie zo zamestnania.

Zdokonalenie sa v jazyku
Niektorí riešia zlepšenie sa v jazyku tak, že sa zapíšu na kurz angličtiny pre firmy aj so svojimi kolegami, iní to vyriešia oveľa razantnejšie, dajú výpoveď, opustia svoju manažérsku pozíciu a sú ochotní pracovať ako skladník v Anglicku len preto, aby sa zdokonalili v jazyku. A čo vy, chceli by ste skúsiť pracovať v zahraničí?

Text: PR, foto: ilustračné (flickr.com)