MagazínŽena.sk
www.KuponyZdarma.sk

Práca v zahraničí je veľkým lákadlom

12. január 2016 autor Redakcia, kategória Zaujímavosti

Vstup do Európskej únie, otvorenie pracovného trhu, žiadne víza ani cestovný pas, aj toto všetko sú dôvody, prečo je práca v zahraničí taká obľúbená. Okolo roku 2000 pracovalo vo Veľkej Británii približne 5000 tisícov Slovákov a v súčasnosti? Dnes sa toto číslo pohybuje na úrovni 70-tisíc ľudí pracujúcich na Ostrovoch. Čo je tým najväčším lákadlom na práci v zahraničí? Dôvody má každý iné, tu sú niektoré z nich.

praca

Vyšší plat
Obrovským lákadlom v západnej Európe sú hlavne vyššie platy. Pracovať ako opatrovateľka v Anglicku znamená zarábať mesačne okolo 1900 € mesačne, na Slovensku je plat opatrovateľky približne tretina z toho anglického. V Nemecku a Rakúsku sa platy pohybujú na podobnej úrovni ako vo Veľkej Británii. A keď máte vyšší plat, môžete aj viac cestovať. Aj to je jeden z hlavných dôvodov – cestovanie.

Lepšie kultúrne a pracovné prostredie
Nebudeme si klamať, pracovné a aj kultúrne prostredie na Slovensku vôbec nevyužíva svoj potenciál a chradne. Preto sa niektoré ženy rozhodnú odísť do zahraničia, opustiť svoje dobré postavenie vo firme a zamestnať sa ako opatrovateľka niekde v Rakúsku, Holandsku či Luxembursku len preto, aby sa najprv zdokonalili v jazyku a potom našli lepšiu prácu a podmienky pre život.

Dokázať si, že na to mám
Niektorí ľudia chcú dokázať sebe alebo aj svojim blízkym, že majú na to odštartovať kariéru od nuly – nájsť si sám prácu, bývanie, spoznať nových ľudí, presadiť sa v neznámom prostredí. Vtedy ten úspech chutí oveľa viac. Dôvodom odštartovať svoj život od nuly a zabudnúť na minulosť môže byť aj rozchod, strata blízkeho či neférové vyhodenie zo zamestnania.

Zdokonalenie sa v jazyku
Niektorí riešia zlepšenie sa v jazyku tak, že sa zapíšu na kurz angličtiny pre firmy aj so svojimi kolegami, iní to vyriešia oveľa razantnejšie, dajú výpoveď, opustia svoju manažérsku pozíciu a sú ochotní pracovať ako skladník v Anglicku len preto, aby sa zdokonalili v jazyku. A čo vy, chceli by ste skúsiť pracovať v zahraničí?

Text: PR, foto: ilustračné (flickr.com)