Tapetové rady a tipy

Tapety sú opäť v kurze! Tomuto tradičnému momentu zďaleka neodzvonilo, práve naopak – čoraz častejšie si nachádza miesto na stenách našich interiérov.

Tapetové rady a tipy
Tapetové rady a tipy (Foto: unsplash.com)

Najskôr meraj, potom kupuj

Zistite výšku a šírku každej steny v miestnosti, vypočítajte plochu oblastí, ktoré nebudú pokryté (okná, dvere) a odpočítajte ich od nameraných rozmerov stien (prípadne zvoľte dizajnové samolepiace tapety na dvere). Dostanete údaj, od ktorého sa pri kúpe tapiet môžete celkom fajn odraziť. Čo sa množstva týka, nekupujte na doraz, ale s dostatočnou rezervou, aby ste nemuseli tapetu neskôr dokupovať. Nemusela by totiž presne farebne sedieť.

Čo dokážu vzory?

Na tapetách je výborné, že vzhľad miestnosti môžu zmeniť nie len farbou, ale aj vzormi. Napríklad horizontálne pruhy miestnosť opticky rozšíria, vertikálne vzory zase predĺžia do výšky, čo je výborné najmä v miestnostiach s nízkymi stropmi. Horizontálne, respektíve vertikálne momenty výborne zakryjú aj menšie (rozmerové) nedostatky stien. Je to jedna z odpovedí na otázku prečo sú tapety in.

Nemusíte lepiť

Pokiaľ sa jedná o tapety, mnoho ľudí má pretrvávajúci pocit, že pri ich inštalácii na stenu sa nezaobídu bez lepidla, od ktorého je potom všetko (vrátane tapiet) zababrané…Vec sa ale dá vďaka predbežne nalepeným tapetám riešiť aj inak. Tieto sú potiahnuté lepidlom, ktoré už len stačí „aktivovať“ príslušným aktivátorom a zavesiť. A samolepiace sú ešte jednoduchšie – len stiahnete ochranný pásik a môžete nanášať na stenu.

Tapety, ktoré sa dajú čistiť

Určite chcete, aby boli steny vášho interiéru čisté. V takom prípade siahnite po umývateľných tapetách odolných voči škvrnám. Skvele pasujú do chodieb, kuchýň či detských izieb, pretože sa dajú ľahko očistiť štetcom a jemným čistiacim prostriedkom. Ak je tapeta z webu perfektnetapety.sk vybavená vinylovým náterom, zvyčajne sa dá utrieť špongiou. Mnohé z tapiet sú odolné aj voči vlhkosti, čo však neznamená že sú aj vodotesné.

Text: PR