Prečo lipne žena na mužovi po sexe viac ako on?

Veľa z nás stretlo toho nesprávneho partnera na vzťah. Nechceli sme si to priznať, pretože sme cítili, že s tým človekom nás spája „čosi viac”. Po prečítaní tohto článku sa môže stať, že budete nemilo prekvapený a zrazu vám napadne: „Bolo to moje rozhodnutie ostať s bývalým taký dlhý čas, alebo to zariadilo iba volanie divočiny?” Veľa sa hovorí o tom, ako medzi dvoma „preskočí iskra” alebo „funguje chémia”, ale môže zato naozaj iba to? Spomínanú chémiu, ako sme si ju nazvali, má na starosti Oxytocín – „hormón maznania”. Ten sa ukáže vo všetkej kráse po milovaní sa s objektom záujmu a čiastočne riadi náš vzťah a celý pohlavný život.

Prečo lipne žena na mužovi po sexe viac ako on

Oxytocín

„Vo svojej základnej báze obsahuje súbor niekoľkých hormónov. Mužov aj ženy ovplyvňuje veľkou mierou. Jeho význam sa často zahmlieva za iné pojmy. Aktivizuje sa počas orgazmu oboch pohlaví, pri narodení dieťaťa (preto má matka silnú citovú väzbu ku novorodeniatku). Vo vnútri tela mu umožňuje transport krv do ženských pŕs a vagíny.” objasňuje doktor Beverly Whiple, generálny riaditeľ pre svetovú organizáciu zaoberajúcu sa sexuálnym zdravím.

Charizma alebo oxytocín?

Vďaka vplyvu oxytocínu viac dôverujeme partnerovi a medzi sebou cítime väčšie citové prepojenie. Ak je to oxytocín, ktorý sa uvoľňuje počas milovania sa s partnerom a cítime sa súdržne vo vzťahu, malo by to byť na škodu veci? Vôbec nie. Malé postrehy zo života: „Pred rokom som spoznala chlapa, ktorý nebol vôbec môj typ. Nemal nič, čo by ma na ňom priťahovalo. Nachvíľu sme sa zarozprávali, slovo dalo slovo, trochu sme toho vypili a vyspala som sa s ním. Odvtedy mi nebol až taký nesympatický. Vždy keď prišla reč na dotyčného, rozklepali sa mi kolená a pri pomyslení, ako sme sa v osudnú noc milovali, mi prebehol mráz po chrbte a motýle v mojom brušku od rozkoše,” rozpráva svoj zážitok noci s neznámym blogerka Kat Wilder. „Hormóny, ktoré vysielame, rozhodne nie sú na zahodenie.” uzatvára svoje rozprávanie. Oxytocínova väzba sa nemusí objaviť výlučne iba vo fáze vzťahu, kedy to iskrí a ide do tuhého. Môže to byť aj mimo posteľný zážitok ako sa domnieva Tara. „Stačí, aby som sa na svojho priateľa bližšie zadívala. Pohľad na neho mi spôsobuje dlhodobý pocit šťastia, pretože z jeho tváre čítam vľúdnosť, vernosť a oddanosť. Citová väzba, ktorú ku sebe prechovávame, nie je silná len po milovaní”. Z predošlých predpokladov prídeme k názoru, že je to pocit lásky, čo nastupuje po sexe. Bližšie si to vysvetlime ako vedľajší efekt lásky, ktorej predchádzal orgazmus vplyvom veľkej dávky oxytocínu.

Čo sa vlastne deje?

Susan Kuchinskas, blogerka, pútavo píše o oxytocíne a objasňuje tajomstvá sexu. Napísala v roku 2008 knihu Chémia lásky: Oxytocín spôsobuje lásku, dôveru a spriaznenosť (Love Chemistry: How Oxytocin Lets us Trust, Love and Mate). „Príroda vymyslela jedinečný mechanizmus aktivizovania oxytocínu nato, aby muž a žena vytrvali v pevnom zväzku, boli súdržní a mohli spoločne vychovávať deti. Fyziológia a vnútorný proces odohrávajúci sa v telách muža a ženy, zohráva dôležitú úlohu. Estrogén, ženský pohlavný hormón, zvyšuje uspokojenie a pôsobiace väzby oxytocínu, zatiaľ čo u muža testosterón v určitej miere tlmí účinok oxytocínu. Preto sa ženy dokážu zaľúbiť do muža, po jedinej strávenej noci s ním. Muži naopak, necítia toľko náklonnosti ku žene, po osudnej noci s ňou,” uvádza nás do obrazu Susan. Webový portál oxytocin.org do hĺbky rozoberá, ako sa hormón koncetruje do našich mozgových centier, kde spôsobuje zmenu emócii. V jednej štúdii si pozvali niekoľko žien, aby im špecifikovali pozitívne alebo negatívne spomienky na predošlé vzťahy. Medzi účastníčkami bola len malá odchýlka nameraných hodnôt oxytocínu, čo spôsobilo výraznú zmenu- tie, ktoré mali vyššiu hladinu oxytocínu, mali lepšie vzťahy ako účastníčky, ktorým namerali nižšiu hodnotu oxytocínu. Objav vedie k záveru: čím vyššia hodnota oxytocínu v krvi, tým zdravší vzťah.

Odsunieme oxytocín na druhú koľaj?

Niekto by mohol tvrdiť, že oxytocín značne ovplyvňuje vnímanie partnera. Je to skutočne tak. Zoberte však do úvahy, že to nie je len oxytocín, prečo ste si ho/ju vybrali ale iné rozumné dôvody, pre ktoré s ním/ňou žijete. „Nedokážeme zastaviť vplyv oxytocínu na výber partnera. Deje sa to bez nášho zásahu, podvedome. Určite niečo cítime a to korigovať dokážeme. Často sa stáva, že spávate s mužom, čo je magor, ale skvelý milenec. Iná situácia: „Ten chlap je vážne borec.” ďalšia časť mozgu hovorí: „My sme tak skvelo osobnostne prepojení.” Nie je to osobnosť, ale oxytocínové prepojenie. Je ťažké byť sebou samým a nájsť v sebe silu vyjadriť, čo skutočne chcete. Možno ťažké, ale nie nemožné. Raz nájdete, toho s kým to bude rovnako úžasné ako v posteli, aj v reálnom živote.” povzbudzuje Susan Kuchinskas.

Pozn.: Niektoré mená boli zámerne zmenené, aby sme zachovali ich diskrétnosť.

Zdroj: savvymiss.com, foto: ilustračné (flickr.com)