Dajte si šálku či dve: Šalviový čaj výborne chutí a účinkov má na rozdávanie!

Existujú bylinkové čaje, ktoré nepotrebujú špeciálne predstavenie. K nim určite patrí aj osviežujúca a voňavá šalvia. Niet sa čomu čudovať, veď šalviový čaj sa pýši nejednou zdravotnou výhodou.

Dajte si šálku či dve: Šalviový čaj výborne chutí a účinkov má na rozdávanie!
Dajte si šálku či dve: Šalviový čaj výborne chutí a účinkov má na rozdávanie! (Foto: bigstockphoto.com)

Užívanie šalvie má dlhú históriu

Pomenovanie šalvia pochádza z latinského slova salvere, čo v preklade znamená liečiť a chrániť. To je presne to, čo táto bylinka pochádzajúca zo severnej stredomorskej oblasti robí. Účinky šalvie sú známe a hojne sa využívajú už celé roky. Už v období antiky sa stala symbolom večného života a zdravia. Najväčší záujem o šalviu bol v stredoveku. Vtedy sa využívala vo farmácii aj rôznych babských receptoch. Dlhú dobu sa dokonca pridávala aj do čiernej farby na vlasy.

Organizmus zbaví stresu i potenia

Pomáha pri zápaloch sliznice v nose, ústach i krku, používa sa aj ako prevencia pred infekciou i pri poruchách trávenia. Dokonca je veľmi úspešná aj v boji s nadmerným potením. Kým bežné deodoranty pôsobia v mieste aplikácie, účinky šalvie sa prejavujú na celom tele. Vďaka tomu vie pomôcť zmierniť aj potenie nervového pôvodu. Pravidelným pitím šalviového čaju sa preťažený organizmus upokojuje a zbavuje sa nervozity. Šalviový čaj sa vo veľkom využíval aj v ľudovom liečiteľstve.

Šalviový čaj je dobrý aj studený

V studenom stave pôsobí čaj zo šalvie lekárskej veľmi osviežujúco. Pravidelné užívanie tohto čaju na jednej strane znižuje potenie a na strane druhej pôsobí upokojujúco. Takže sa vôbec nemusíte trápiť, ak ho v pracovnom tempe nestihnete vypiť ešte za tepla. Šalviový čaj chutí vynikajúco aj studený.

Pitie čaju je najlepším spôsobom, ako šalviu dostať do tela. No ako pri každom bylinkovom čaji, aj v tomto prípade platí, že dlhodobé užívanie môže byť na škodu. Pravidelné pitie akéhokoľvek bylinkového čaju by malo byť pravidelne na nejaký čas prerušené.

Text: PR